به گزارش افکارنیوز،

فریده اولاد قباد درخصوص ویژگی‌های وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: رئیس جمهور برای معرفی وزرا باید به پارامترهای تعهد، تخصص و پاکدستی افراد یعنی شایسته سالاری دقت کند و افرادی معرفی شوند که فارغ از سهمیه بندی جناحی، متعهد و متخصص باشند.

وی افزود: آموزش و پرورش به عنوان یکی از وزارتخانه‌های مهم کار تعلیم و تربیت را عهده‌دار است اما این وزارتخانه با چالش‌های متعددی مواجه است و فرهنگیان انتظارات و مطالباتی دارند. مهمترین چالش‌های آموزش و پرورش نبود توازن منطقه‌ای، عدم دسترسی به سرانه استاندارد فضای آموزشی، فرسودگی مدارس و فرصت‌های نابرابر آموزشی در مناطق محروم است به گونه‌ای که برخی مدارس در استان سیستان و بلوچستان به سامانه گرمایشی و سرمایشی و آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:‌ شاهد ضعف نظام رفاهی در آموزش و پرورش و بحث مطالبات معلمان هستیم و مشوق‌های لازم برای ایجاد انگیزه در معلمان و کارکنان ادارات آموزش و پرورش وجود ندارد  همچنین متناسب نبودن محتوای آموزشی با نیازهای جامعه، کمبود فضای آموزشی در پروژه های مسکن مهر به ویژه در شهرستان‌های تهران، پایین بودن سهم آموزش مهارت‌های زندگی و سنتی بودن روشهای یاددهی و یادگیری از سایر مشکلات آموزش‌وپرورش است.

اولاد قباد با اشاره به مسئله کسری بودجه آموزش‌وپرورش بیان کرد: کسری بودجه در پایان هر سال یکی از مشکلات جدی آموزش و پرورش است و امسال حدود 6 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در‌ آموزش و پرورش خواهیم داشت با وجود اینکه 35 هزار میلیارد تومان بودجه برای آموزش و پرورش درسال 96 تعیین شده است، این مسائل نیازمند برنامه‌ریزی دقیق در یک افق زمانی میان مدت است تا بتوان مشکلات را برطرف کرد.

وی ادامه داد: وزیر انتخاب شده برای آموزش و پرورش باید چالش‌های این وزارتخانه را بشناسد و در حوزه آموزش و پرورش شناخت کامل داشته باشد همچنین نظارت جدی بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از خواست‌های اصلی فرهنگیان است و فردی که می‌خواهد سکان هدایت آموزش و پرورش را برعهده بگیرد باید به این مسائل توجه داشته باشد.