به گزارش افکارنیوز،

حمید محمدی گفت: با توجه به ازدحام و ترافیک سنگینی که این روز‌ها در مکه با آن مواجه هستیم که در روز‌های آتی تشدید نیز خواهد شد و همچنین تغییراتی که پلیس عبور و مرور مکه در مسیر‌ها ایجاد می‌کند، پیش بینی‌ها و تمهیدات لازم طی یک فرایند پیچیده به صورت روزانه برای تسهیل رفت و آمد زائران انجام می‌شود تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوند.

بیمارستان ایرانی مکه آماده ارائه خدمات به زائران

وی به تجهیز و راه اندازی بیمارستان مکه اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه این بیمارستان دوسال تعطیل بود، اما با تلاش‌های صورت گرفته توسط مرکز پزشکی حج، هم اکنون همه بخش‌های آن فعال شده و آماده ارائه خدمت به زائران است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: فعالیت این مرکز مجهز پزشکی، مورد ارزیابی قرار گرفت و در حال حاضر با استقرار پزشکان و متخصصان در بیمارستان مکه مکرمه و همچنین فعالیت درمانگاه ها، در حوزه ارائه خدمات پزشکی به زائران با مشکلی مواجه نیستیم.

اهمیت فرایند امنیت و سلامت تغذیه زائران

محمدی فرایند امنیت و سلامت تغذیه زائران را یکی از مهمترین اولویت‌های سازمان حج و زیارت در موسم حج برشمرد و گفت: این فرایند در بازدید‌هایی که صورت گرفت، بار دیگر ارزیابی شد تا از صحت فرایند تولید غذا از بدو ورود مواد اولیه به آشپزخانه ها، طبخ، نحوه انتقال تا زمان تحویل و توزیع غذا اطمینان حاصل شود.

وی با بیان اینکه کیفیت تغذیه و توزیع به موقع، از اهمیت ویژه‌ای در این زمینه برخوردار است، افزود: از آشپزخانه «ابوالجدائل» که ۳۳ هزار غذا در هر وعده برای زائران باید تامین کند، بازدید شد و با توجه به اینکه فرایند تجهیز آنکامل شده است، نکات لازم برای رفع مشکلات جزئی نیز گوشزد شد تا فرایند طبخ و توزیع غذا تسهیل شود. 
چهل درصد هتل‌های زائران در مکه مکرمه جدید هستند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تقریبا ۴۰ درصد هتل‌هایی که در مکه مکرمه استفاده می‌شود، هتل‌های جدید الاحداث هستند و زائران ایرانی، اولین گروه‌هایی هستند که وارد این هتل‌ها می‌شوند.

محمدی اضافه کرد: طبیعتا استفاده از این هتل‌ها برای زائران دلچسب‌تر است و محاسن و ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ البته ممکن است با اشکالات جزئی در این هتل‌ها هم مواجه باشیم که مدیران مجموعه‌ها آن را برطرف می‌کنند.

وی به بازدید سرزده خود از یکی هتل‌های محل استقرار زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: زائران از وضعیت اسکان و همچنین نوع و کیفیت غذا‌هایی که ارائه می‌شود، ابراز رضایت کردند.

عرفات، نقطه‌ای مهم در عملیات اجرایی حج

محمدی درادامه به بازدید از منطقه عرفات اشاره کرد و گفت: عرفات برای ما یک نقطه مهم به شمار می‌رود چرا که نقطه شروع ایام تشریق است؛ همه حجاج ما شب نهم عازم عرفات می‌شوند و باید خدمات خوبی ارائه شود تا زائران برای سه روز پس از آن هم آماده باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: چادر‌هایی با ارتفاع بلند و مجهز به کولر‌های گازی در نظرگرفته شده و با پیشرفت خوبی که در زمینه تجهیز و تامین امکانات مورد نیاز داشته ایم، تا زمان مورد نظریعنی قبل از نهم ذی الحجه آماده بهره برداری می‌شود تا زائران به راحتی بتوانند از امکانات لازم در عرفات برخوردار باشند.

وی تصریح کرد: مزدلفه هم که ایستگاه بعدی ما در مشاعر به شمار می‌رود مورد بازدید قرار گرفت و وضعیت میدانی منطقه مختص استقرار حجاج ایرانی بررسی شد؛ این منطقه به طور کامل تسطیح شده، سرویس‌های بهداشتی مناسبی دارد و خوشبختانه با مشکل خاصی در زمینه ارائه خدمات به زائران مواجه نخواهیم بود.

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: برنامه ریزی ما به گونه‌ای است که حجاج، غیر از بانوان که شب دهم مستقیما بعد از وقوف اضطراری به منا منتقل می‌شوند و همچنین افراد کهنسال، سایر زائران در مزدلفه وقوف خواهند داشت و حتما طبق برنامه ریزی و آیین نامه‌ای که تدوین شده باید تا اذان صبح مستقر باشند؛ خدمات لازم از جمله در زمینه پزشکی، تغذیه، استقرار و راهنما به آن‌ها ارائه می‌شود و بعد از اذان صبح مجاز خواهند بود به سمت منا حرکت کنند.