رسولعلی اشرفی در گفتوگو با افکار؛ در خصوص ۵ ساله شدن معاینه فنی خودروها و تأثیر آن در تشدید آلودگی هوای تهران اظهار داشت: کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران اولین مرجع قانونی بود که نسبت به ۵ساله شدن معاینه فنی خودروها واکنش نشان داد و ما همزمان در کارگروه اعلام کردیم که با ۵ ساله شدن معاینه فنی خودرو مخالفیم و موارد را به صورت کتبی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کردیم.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست نیز این نظر را داشته که باید معاینه فنی خودرو به زیر ۲ سال کاهش پیدا کند و قدم‌هایی که توسط این سازمان و سازمان‌های دیگر در این مدت برداشته شد، گفتمان مشترکی بود که روی این موضوع داشتیم و کماکان داریم.

اشرفی‌پور افزود: اداره کل محیط زیست استان تهران براساس قانون کاهش آلودگی کشور با ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای شهرداری تهران، پلیس راهور تهران، معاونت عمرانی استانداری و اداره کل پایانه‌ها و حمل و نقل استان تهران نشستی را طی ۴ تا ۵ ماهه اخیر برگزار کرد.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به مصوبات نشست مذکور گفت: در این نشست موضوعی که مطرح شد این بود که اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران تعدادی دستگاه‌های پرتابل معاینه فنی خودرو را خریداری و تأمین کرد و تعداد دیگری از این دستگاه‌ها را ستاد معاینه فنی خودروهای شهرداری تهران راخریداری کرد.

وی عنوان کرد: بنابراین با کمک پلیس راهور تهران به زودی معاینه فنی خودروهای در حال تردد در شهر تهران آغاز خواهد شد.

اشرفی‌پور ادامه داد: نحوه کار به این صورت است که با نظر پلیس راهور در بعضی از میادین و گذرگاه‌ها کارشناسان ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای شهرداری تهران و کارشناسان اداره کل محیط زیست استان تهران، پلیس راهور را همراهی خواهند کرد و جلوی خودروهایی که شدیداً دود‌زا هستند و باعثآلودگی هوا شده و راحت در سطح شهر تردد می‌کنند، گرفته خواهد شد و از آنها تست آلایندگی خودرو صورت می‌گیرد.

وی تأکید کرد: تفاوتی نمی‌کند که خودروهای دود‌زا دولتی یا غیردولتی باشد و جلوی اینگونه خودورها گرفته می‌شود بنابراین در صورت محرز شدن تست آلایندگی، خودرو توسط پلیس توقیف شده و این اقدام به زودی(تا آخر این ماه) آغاز می‌شود.

مدیرکل محیط زیست استان تهران گفت: در این اقدام کارشناسان معاینه فنی خودرو کنار پلیس برسر چهارراهها میایستند و زمانی که تشخیص بدهند که جلوی ماشین باید گرفته شود افسر پلیس جلوی ماشین را گرفته و تست خودرو را در همان جا انجام میدهد.