ایلنا نوشت: آرت پرایس، مهمترین مرجع مارکت هنر جهان و فیاک، موسسه نمایشگاههای بینالمللی پاریس گزارش سالانه خود را با محوریت نقاشی، مجسمه، ویدئو و عکاسی معاصر جهان منتشر کردند و از نکات جالب توجه در این گزارش آن است که برای سومین سال پیاپی جایگاه درحال رشد هنر ایران در عرصه منطقه و جهان در اين فهرست مشهود است.

در صدر فهرست ۵۰۰ هنرمند پرفروش سال ۲۰۱۰، نام ژان میشل باسکیه به چشم می‌خورد.

مبنای آرت پرایس و فیاک برای این رتبه‌بندی، حجم فروش آثار هنرمندان حد فاصل ژوئیه ۲۰۱۰ تا ژوئن ۲۰۱۱ بوده است و درعین حال بیشترین رقم حاصل از چکش خوردن آثار این هنرمندان هم در این رتبه بندی دخیل بوده است. از بین ۴ هنرمند ایرانی، نام فرهاد مشیری در رتبه ۷۴ این فهرست به چشم می‌خورد.

طبق این رتبه‌بندی فرهاد مشیری در جایگاه ۷۴، شیرین نشاط در جایگاه ۲۲۸، افشین پیرهاشمی در جایگاه ۲۵۱ و رضا درخشانی در جایگاه ۴۳۷ قرار دارند. در صدر این رتبه‌بندی که به هنرمندان معاصر اختصاص دارد؛ نام‌هایی چون ژان میشل باسکیه، فان ژای ژینگ، جف کونز، تاکاشی موراکامی، وای فای چن، ریچارد پرنس، دیمن هرست، سین دیشرمن، انسلم کیفر و … دیده می‌شود
فرهاد مشیری
شیرین نشاط
افشین پیرهاشمی
رضا درخشانی
هاله خیاط(کارشناس هنر ایران، عرب و ترکیه موسسه کریستیز) درباره تحولات اخیر در هنر معاصر ایران گفت: در پنج سال گذشته مارکت هنر خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد یک نوزایی تمام عیار بوده است. ثبت رکوردهای بالای فروش ازسوی هنرمندان در حراج کریستیز دوبی، گویای این واقعیت است، همچنان که در حراج اخیر این موسسه شاهد فروش ۸۲ درصدی آثار بودیم. این میزان فروش برای یک حراج، بسیار حیاتی و سرنوشت‌ساز است. مجموعه‌داران و خریداران مهمی از منطقه و جهان در دوبی گرد هم آمدند یا از طریق تلفن اقدام به خرید آثار کردند.

سال گذشته در فهرست اعلام شده ازسوی دو موسسه آرت پرایس و فیاک، نام فرهاد مشیری، افشين پيرهاشمی، شيرين نشاط، رضا درخشاني، واي.زد.كامي، كوروش شيشهگران و صداقت جباري بهعنوان موفقترین هنرمندان ایران در زمینه فروش آثارهنری به چشم میخورد.