به گزارش افکارنیوز،

مصطفی سالاری، استاندار گیلان امروز در حاشیه بازدید از مراحل احداث پروژه‌ راه آهن آستارا- آستارا با حضور مدیران عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان تاثیرات این پروژه را برای ۲ کشور و اقتصاد منطقه بسیار مهم دانست و گفت: این پروژه می‌تواند زمینه ساز تقویت روابط اقتصاد 2 کشور شود.

وی کاهش هزینه‌ حمل کالا را از دیگر مزایای احداث این خط ریلی دانست و افزود: با توجه به اینکه احداث این خط ریلی ارتباط خلیج فارس را با کشورهای آسیای میانه را تسهیل می‌کند ادامه‌ مسیر ریلی تا رشت بسیار مؤثر خواهد بود.

نماینده عالی دولت در گیلان به مراحل پایانی ساخت راه آهن قزوین - رشت اشاره کرد و گفت: ساخت راه آهن رشت به آستارا نیز باید تسریع شود تا نتایج اقتصادی و اجتماعی آن را شاهد باشیم و در این خصوص توافقاتی بین 2 کشور ایران و آذربایجان انجام شده است.

گفتنی است؛ با راه‌اندازی این خط ریلی، مسیر 5 هزار و 200 کیلومتری هندوستان تا بندر هلسیتکی در اروپای شرقی به هم متصل می‌ شود که با این اتصال زمان حمل بار در کریدور شمال- جنوب به نستراک از 45 روز به 20 روز کاهش یافته و مسیر تردد نیز 3 هزار کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود.

همچنین با راه‌اندازی راه آهن آستارا - آستارا در مرحله اول امکان جابجائی 2.5 تا 5 میلیون تن کالا در سال فراهم و حمل سالانه یک میلیون تن گندم با 75 هزار واگن به کشورهای منطقه قفقاز از جمله توافقات حمل و نقل ریلی بعد از بهره‌برداری است.