به گزارش افکارنیوز،

جبرئیل نوکنده در خصوص برگزاری نمایشگاه مشترک ایران و ارمنستان با عنوان «خاطره یک سرزمین» گفت: در طول 80 سال تاریخ  موزه ملی تنها 4 بار میزبان 4 اثر از کشورهای دیگر بوده است وامسال اواین باراست که موزه ملی ایران میزبان بیش از 100 اثر باستانی از کشور ارمنستان است.

نوکنده برگزاری این نمایشگاه را در اشاعه چهره فرهنگی ایران در جهان بسیار تاثیر گزار خواند و گفت: در همین مراسم بیش از 6 سفیر برای برگزاری نمایشگاه مشترک با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

 نوکنده ادامه داد: در همین مراسم حدود 30 سفیر کشور های مختلف حضور داشتند،  هم چنین در حال حاضر موزه ملی ایران در هفته حدود 2 الی 3 پیشنهاد از موزه های بزرگ دنیا برای برگزاری نمایشگاه مشترک با ایران دارد.

وی در خصوص کیفیت آثار این نمایشگاه اظهار داشت: این آثار از آثار نفیس کشور ارمنستان بوده و همگی حاصل کاوش های علمی است. همچنین این آثار در موزه هایی چون موزه لوور، موزه لندن، سن‌پترزبورگ و دیگر موزه های بزرگ دنیا به نمایش در آمده اند. قالب این آثار نیز دارای کتیبه بوده و مکان و تارخ کشف آن ها مشخص است.

رئیس موزه ملی با اشاره به پیامد های برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد: مهم ترین پیامدی که این نمایشگاه به دنبال دارد، شنان دادن امنیت کشور ایران به جهانیان است. برگزاری این نمایشگاه نشان دهنده استاندارد موزه ملی و اعتماد دیگر کشورها به ایران است.

نوکنده افزود: به همین منظور قرار است که در آبان ماه و در فصل زمستان نیز نمایشگاه آثاری از کشور کره جنوبی و نمایشگاه آثار موزه لوور فرانسه  در ایران برگزار شود.

وی در خصوص به نمایش در آمدن آثار ایرانی در کنار آثار کشور ارمنستان گفت: به علت قرابت و شباهت فرهنگی ایران و ارمنستان و یکی بودن این دو سرزمین، بعد از 5 هزار سال آثار این دو کشور در کنار هم قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: ما امروزه در ارتباط فرهنگی خود با دیگر کشور های هم جوار خود نمی توانیم مرز سیاسی خود را ملاک قرار دهیم چرا که ما با این کشورها دارای مرز فرهنگی هستیم.     

رئیس موزه ملی در خصوص مراسم هشتادمین سال افتتاح موزه ملی عنوان کرد: برای اینن مناسبت قرار است با همکاری موزه ملک برنامه های متعددی داشته باشیم که از این هفته برخی از این برنامه ها شروع خواهد شد