به گزارش افکارنیوز،

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به تشریح جزئیات نشست امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: در نشست امروز مسائل اربعین از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه همچنین آخرین وضعیت برنامه‌ریزی مراسم اربعین در حوزه حمل‌و نقل با حضور رئیس سازمان راهداری کشور،‌ رئیس ستاد اربعین، معاون عمرانی وزیر کشور، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، رئیس اورژانس و معاون خدمات شهری شهرداری تهران و معاون پلیس راه کشور بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون عمران ادامه داد: همچنین در حوزه اربعین دغدغه‌هایی که وجود داشت و به نوعی از سوی مردم و زائران به ما منعکس شده بود را بررسی کردیم.

بدری همچنین عنوان کرد اقداماتی که در زمینه اربعین انجام شده بود مورد بررسی قرار گرفت؛ اقداماتی خوبی درباره تسهیل در تردد و حل مشکلات زیرساختی به ویژه جاده‌ای بین ایلام و مهران صورت گرفته است، اما درباره موضوع تغییر جاده‌ها و دوبانده کردن برخی جاده‌ها که جزو ضروریات این موضوع است، پیش‌بینی می‌شود در سال جاری تمام نشود اما برای اربعین سال آینده اجرای باند دوم مسیر ایلام-مهران تمام خواهد شد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: قرار شد در این باره وزرات کشور و راه و شهرسازی هم در سال 97 اهتمام ویژه ای داشته باشند. درباره تامین امنیت زائران در سه استان کرمانشاه خوزستان و ایلام اقدامات خوبی صورت گرفته بود و براساس گزارش ارائه شده، به نسبت سال گذشته تا امروز آمار تصادفات و فوتی‌ها هم کاهش پیدا کرده است.

«موضوع اربعین یک پدیده فرهنگی بین‌المللی است لذا حاکمیت و دولت یک‌سری وظایف برای تسهیل امور دارند؛ هرچند مردم خودشان عاشقانه در این مراسم شرکت‌ می‌کنند اما دولت هم باید در این باره تدابیر لازم را اتخاذ کند.»

بدری در خاتمه اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود 3 میلیون زائر به عتبات عالیات مشرف شوند، همچنین ببشترین دغدغه هزینه بالای بلیط هواپیما هم مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد سازمان هواپیمایی نظارت بیشتری بر سقف هزینه‌ها داشته باشد تا افراد در این زمینه سوء استفاده نکنند.

همچنین علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در تشریح یکی دیگر از نشست‌های امروز کمسیون متبوعش اظهار داشت: جلسه امروز با حضور رئیس سازمان ملی استاندارد،‌رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و همچنین معاونان ذی‌ربط وزارت راه و شهرسازی و اعضای کمیسیون برگزار شد.

وی افزود: آخرین وضعیت اجرای بند «پ» ماده 60 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه در نشست امروز مورد بررسی قرار گرفت که ضمن آن مسئولیت‌های سازمان استاندارد تشریح شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در رابطه با اجرای بند مذکور بحث و تبادل نظر شد که عملا مسئولیت‌هایی که در حکم قانون مشخص شده بود تشریح شد. اما درنهایت اعضا به اقناع نرسیدند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: درنهایت مقرر شد گزارش مشروحی به همراه مستندات از سوی سازمان ملی استاندارد درباره حکمی که در قانون آمده است به کمیسیون ارائه شود. چرا که در این باره اعضاء و حاضرین قانع نشدند.

یارمحمدی در خاتمه اعلام کرد که در انتهای جلسه مقرر شد مجددا جلسه‌ای با دستور کار بررسی آخرین وضعیت اجرای بند «پ» ماده 60 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه برگزار شود و ضمن آن موارد جزئی به صورت مجدد بررسی شود.