به گزارش افکارنیوز،

محمود میرلوحی در جریان بیستمین  جلسه شورای شهر تهران و پس از ارائه گزارش توسط علی فاضلی رئیس اتاق اصناف تهران اظهار کرد: با توجه به گزارش ارائه شده از سوی وی مشخص می‌شود که مهاجرت بی‌رویه و نبود برنامه ما را دچار این وضعیت کرده است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد من این است که مسائل اتاق اصناف در بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد ضمن اینکه شورای پنجم تاکید ویژه‌ای بر ارتباط با انجمن‌های تخصصی دارد و در این زمینه می‌توانیم از ظرفیت اتاق اصناف استفاده کنیم. باید به سمت خدمات در شهر برویم که این خدمات متناسب با شرایط فعلی باشد.مدیریت شهری آماده هر نوع همکاری با اتاق اصناف در بخش‌های مختلف است.

زهرا نژادبهرام نیز با اشاره به اینکه قوانینی در حوزه اصناف و همکاری این مجموعه مدیریت شهری وجود دارد گفت: در تمام قوانین حمایت از اصناف تاکید شده است که در این بخش  باید به صورت جدی وارد شویم. 

وی با اشاره به ساماندهی صنوف در شهر تهران گفت: برای قطع مشکلات و ارائه خدمات به مردم باید تلاش بیشتری را انجام داد. 

نژادبهرام ضمن اشاره به موضوع دستفروشی در شهر تهران گفت: در این بخش نیز باید اقدامات لازم جهت ساماندهی افرادی که در این بخش کار می‌کنند صورت بگیرد. اتاق اصناف می‌تواند با ارائه طرحی در بخش ساماندهی دستفروشان اقدامات لازم را انجام دهد و در این بخش مدیریت شهری نیز همکاری لازم را خواهد داشت. 

 احمد مسجدجامعی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به هدف مشترک مدیریت شهری و اتاق اصناف تصریح کرد: اتاق اصناف یک بنیه اقتصادی، تاریخی و اجتماعی در شهر تهران محسوب می‌شود.نگاه ما در این دوره تعامل و همکاری با اصناف است که امیدواریم از فضای ایجاد شده استفاده کنیم و با برگزاری جلسات برنامه‌های خوبی را در شهر تهران داشته باشیم. 

مسجدجامعی با اشاره به فعالیت برخی از صنوف در شهر تهران گفت: برخی از صنوف مزاحمت‌هایی را برای شهروندان در بخش‌های مختلف فراهم می‌کند که این صنوف باید با تدبیر لازم به خارج از شهر منتقل شوند. در این بخش قانون به صورت کامل تصریح کرده است که مشاغل مزاحم که در حوزه‌های مختلف قرار دارند باید توسط شهرداری تعطیل شود. ما در نقاط مختلف شهر تهران با موارد مختلفی از جمله فعالیت مشاغل مزاحم و ناهمگون روبه‌رو هستیم که باید تدبیری برای انتقال آنها فراهم شود.

مسجدجامعی اضافه کرد: پیشنهادی به اصناف در خصوص عقبه و پیشینه حرفه‌ها و داشتن یک موزه داده شده بود که از آن استقبال شد اما در نهایت عملیاتی نشد و این پیشنهاد می‌تواند تاریخ و فرهنگ مشاغل را حفظ کند. 

حسن رسولی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی رئیس اتاق اصناف بیان کرد: به هر حال استحکام بازار و اصناف در معرض تغییر و تخریب است. امروزه برخلاف 40 سال پیش که بازار تعهدی و اعتباری بود، بازار در آستانه پیوستن به جامعه شبکه‌ای است و ما نیز باید شرایط لازم را برای هوشمندسازی و استفاده از روش‌های جدید در بخش صنوف فراهم کنیم. 

رسولی گفت: تعامل نظام سنتی توزیع کالا و شرایط جدید از جمله موضوعاتی است که باید به آن توجه شود که اگر به این موضوع کم‌توجهی صورت گیرد در آینده نه چندان دور شاهد مشکلاتی خواهیم بود. 

 الهام فخاری دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در خصوص همکاری صنوف با مدیریت شهری بیان کرد: مدیریت شهری می‌تواند بستر لازم برای فعالیت صنوف در شهر تهران فراهم کند و باید از این ظرفیت پیش آمده استفاده شود.

 محمد سالاری دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به ساماندهی مشاغل نامتجانس بیان کرد: باید این کار هرچه زودتر انجام بگیرد چرا که این موضوع ضربات جبران‌ناپذیری را به شهر تهران وارد می‌کند. یکی از تکالیف طرح تفصیلی و طرح جامع این بود که شهرداری اقدامات لازم را برای انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهر فراهم کند که امیدواریم این موضوع مورد توجه قرار بگیرد. 

سالاری افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که واحدهای تجاری در مساله بهره‌برداری تمام عوارض خود را به صورت یک‌جا پرداخت نکنند و این کار به صورت متمادی و در زمان بهره‌برداری به صورت ماه به ماه در فرایند عوارض به شهرداری پرداخت کنند.

 مجید فراهانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز ادامه داد: باید به سمت مدرن‌سازی صنوف و صنوفی که با پرداخت عوارض ارزش افزوده کمک شایانی به تامین درآمدهای پایدار شهری می‌:ند تشکر شود. وظیفه ما به عنوان شورای شهر و شهرداری، تسهیل‌گری فعالیت صنوف و حمایت از اتحادیه صنوف است و تا زمانی که صنوف بتواند فعالیت‌های خود را با شفافیت و راحتی بیشتر انجام دهند به همان میزان سهم اداره و نحوه اداره شهر آسان‌تر خواهد بود. بحث صنوف مهمترین بخش موضوع ارزش افزوده است و به شفافیت بیشتر کمک می‌کند.

وی بیان کرد: وضعیت صنوف در دهه گذشته با شرایط فعلی قابل مقایسه نیست و مساله هوشمندسازی صنوف مهمترین مساله‌ای است که پیش روی ما است، به میزانی که صنوف با بحث هوشمندسازی همراه شود به ماندگاری صنوف کمک می‌کند و باید به سمت هوشمندسازی و مدرن‌سازی صنوف رفت.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز ضمن اشاره به اینکه باید مسئولان شهرداری در حوزه‌های مختلف گزارشی را از وضعیت اقدامات انجام شده از خود بدهند، گفت: بهتر بود در جلسه امروز نیز مسئولان شهرداری گزارشی را از وضعیت شرایط فعلی و اقدامات انجام شده خود ارائه کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران نیز هرچه زودتر گزارشی را در حوزه کاری خود در صحن شورا ارائه کنند. 

نوری با اشاره به فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه در شهر تهران گفت: در این بخش باید اقدامات قانونی انجام بگیرد تا مشخص شود که این واحدها در چه بخش‌هایی فعال هستند ضمن اینکه اتاق اصناف نیز پاسخ دهد چه اقداماتی را در برابر فعالیت این واحدهای بدون پروانه انجام داده‌اند.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران همچنین با تاکید بر اینکه اتاق اصناف وظیفه ایمنی واحدهای تجاری را بر عهده دارد، افزود: در حال حاضر حدود 10 پاساژ در بازار تهران بزرگ فعالیت می‌کنند که ناایمن هستند و شبیه پلاسکو. اتاق اصناف گزارش دهد چه تمهیداتی برای ایمن سازی این واحدها انجام داده است.

وی از تشکیل کارگروه ویژه‌ای در دادستانی خبر داد و گفت: کارگروه ایمنی بازار از طریق دادستانی تشکیل شده که این می‌تواند در آینده موثر باشد.