به گزارش افکارنیوز،

طاهر درودی مشاور اجرایی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص شیوع بیماری‌های عفونی و اسهال در میان زائران اربعین اظهار کرد: با توجه به تغییر شرایط محیطی و تغذیه‌ای زائران و پیاده‌روی‌های طولانی مواردی از ابتلای زائران به بیماری اسهال گزارش شد، اما تعداد موارد گزارش شده زیاد نیست.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تغییر شرایط زائران ابتلای آن‌ها به بیماری‌های عفونی عادی است، گفت: تعداد زائران مبتلا به اسهال زیاد نیست و وضعیت کنترل شده است.

مشاور اجرایی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر بیان کرد: هلال احمر 7 پایگاه در کربلا و 3 پایگاه در کاظمین و همچنین پایگاه‌هایی را در سامرا و مسیر پیاده‌روی زائران مستقر کرده است و در این پایگاه‌ها به زائران خدمت رسانی می‌شود.

درودی با بیان اینکه تاکنون تعداد زیادی از زائران به پایگاه‌های امدادی هلال احمر مراجعه کردند، گفت: تا امروز حدود 75 هزار نفر در این مراکز ویزیت شده اند و خدماتی مانند تزریق سرم، پانسمان، کچ گرفتگی و بخیه به آن‌ها ارائه شده است.

مشاور اجرایی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در رابطه با بیشترین علت مراجعه زائران به مراکز امدادی هلال احمر گفت: در روزهای ابتدای شروع پیاده روی به دلیل پدیده گردوخاک و ریزگردها، مشکلات تنفسی بیشترین علت مراجعه زائران به مراکز پزشکی بود که به مرور از روند غلظت گردو خاک کاسته شد و در حال حاضر گرفتگی عضلات مشکل شایع بین زائران است.

درودی گفت: 40 کارشناس بهداشت محیط در مسیر پیاده‌روی اربعین مستقر شده اند و روزانه به موکب ها سر می‌زنند و آموزش‌های بهداشتی را به آن‌ها ارائه می‌کنند. همچنین در مواردی غذاهای نامناسب معدوم می‌شود و در این راستا تلاش می‌کنیم تا به بهترین شیوه خدمات به زائران ارائه شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان بهداشت محیط اقدام به نمونه‌گیری از آب‌های آشامیدنی زائران در مسیر پیاده‌روی می‌کنند، افزود: به زائران توصیه می‌کنیم حتما در مسیر پیاده‌روی از آب‌ آشامیدنی بسته بندی استفاده کنند.