به گزارش فارس، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت سال جاری فردی به نام علیرضا با مراجعه به کلانتری ۱۲۶ تهرانپارس به مأموران گفت: فرد یا افرادی با استفاده از مدارک شناسایی مفقود شده من اقدام به گرفتن دسته چک و صدور چک های بلامحل کرده اند.با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور نجفی، دادیار شعبه دوم دادسرای ناحیه ۴ تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار تیم مبارزه با کلاهبرداری پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با حضور علیرضا در پایگاه چهارم، وی در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: در تاریخ ۵ تیر ۸۹ شناسنامه من مفقود شد اما به تصور اینکه احتمالا آنرا در گوشه از منزل گذاشته و به یاد ندارم، دیگر پیگیر موضوع نشده تا اینکه تصمیم به افتتاح حساب جاری و دریافت دسته چک گرفتم اما در کمال تعجب از بانک اعلام شد که فردی با مشخصات شناسنامه ای من، اقدام به افتتاح حساب و دریافت دسته چک در شعبه بانکی تهرانپارس کرده و در حال حاضر نیز چندین فقره چک بلامحل به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان صادر کرده است.

کارآگاهان پایگاه چهارم در ادامه تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که شرکتی در مورخه ۱۷ آذر ۸۹ تحت عنوان شرکت آساک پخش فرنود در زمینه صادرات و واردات ثبت شده و فرد اقدام کننده برای ثبت شرکت خود را تحت هویت شاکی پرونده معرفی در پوشش مدیر شرکت صادرات و واردات مجددا اقدام به افتتاح حساب و دریافت دسته چک از شعبه بانک تهرانسر کرده است.

کارآگاهان پایگاه چهارم در ادامه تحقیقات و با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده به سازمان ثبت شرکت ها و شعبات بانکی محل افتتاح حساب، موفق به شناسایی تصویر متهم تحت تعقیب شدند.

متهم با استفاده از اسناد و مدارک شناسایی متعلق به شاکی پرونده، اقدام به دریافت دسته چک و خرج کردن آنها در قالب چک های بلامحل و حتی فروش چک ها به افراد غیر کرده است.


کارآگاهان پایگاه چهارم در ادامه تحقیقات خود، با شناسایی یکی از خریداران چک های تقلبی، این فرد را در تاریخ ۱۳ مهر سال جاری و در حالی که قصد داشت تا با استفاده از چک خریداری شده اقدام به کلاهبرداری ۲۰ میلیون تومانی از فروشندگان مواد غذایی کند، در میدان فردوسی شناسایی و به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

متهم در اعترافات خود اظهار داشت که یک فقره از چک ها را به قیمت ۲۰۰ هزار تومان از دارنده چک ها خریداری کرده و قصد داشته تا با استفاده از این چک بلامحل، اقدام به کلاهبرداری کند.

با توجه به اظهارات متهم، زمانی که تصویر بدست آمده از متهم تحت تعقیب در مقابلش گذاشته شد، وی این شخص را به عنوان فروشنده چک معرفی و اظهار داشت که علاوه بر وی، افراد دیگری نیز اقدام به خرید چک از او کرده اند.

سرهنگ کارآگاه رضا مؤذن، رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: با توجه به تحت تعقیب بودن متهم، دستور انتشار تصویر متهم از سوی دادیار شعبه دوم دادسرای ناحیه ۴ تهران صادر شده است. از همه شهروندانی که موفق به شناسایی هویت متهم شده و اطلاعاتی در خصوص هویت و یا مخفیگاه وی دارند درخواست میشود تا هرگونه اطلاعات خود را از طریق شماره تلفن ۸۶۶۳۴۹ در اختیار کارآگاهان تیم مبارزه با کلاهبرداری پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند.