به گزارش افکارنیوز،

 به گفته مسئولان اقتصادی دولت، قدرت خرید مردم این روزها کاهش یافته و به رقم سال 80 تا 81 رسیده است.

همچنین به گفته نمایندگان کارگری قدرت خرید این جامعه هر سال نسبت به سال قبل کمتر می شود، چرا که کارگران هر ساله با یک عقب ماندگی مزدی همراه هستند. در حال حاضر یک کارگر ساده حدود 1میلیون و 100هزار تومان درآمد دارد که برای تأمین هزینه هایی مانند مسکن و درمان بخش زیادی از حقوق خود را صرف می کند.

کاهش قدرت خرید مردم و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها باعث شده است که سفره مردم روز به روز کوچک‌تر شود و واقعیات جامعه لابه‌لای آمارها گم شود.

 کاهش 67 درصدی قدرت خرید بازنشستگان

وضعیت بازنشستگان هم که دیگر جای خود دارد؛ افزایش تورم در دولت‌های قبلی باعث شد تا قدرت خرید بازنشستگان به شدت کاهش پیدا کرده و به 67 درصد برسد.

به گفته مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری، حقوق بازنشستگان هماهنگ با تورم افزایش پیدا نکرده به طوری که در سال 86 که تورم 4. 18 درصد بود، حقوق 10 درصد و در سال 87 نیز با تورم 4 . 25درصدی باز هم حقوق بازنشستگان 10 درصد افزایش یافته است و این امر باعث کوچک شدن سفره خرید این افراد شده است.


ثروتمندان 3 برابر بیشتر از فقرا وام می‌گیرند

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با نقد عملکرد بانک‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: براساس مطالعات انجام شده تنها 12درصد از خانواده‌های ایرانی از وام و تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند و دسترسی دهک‌های ثروتمند جامعه به این تسهیلات سه برابر دهک‌های پایین است.

وی در رابطه با پرداخت تسهیلات بانکی به مردم و امکان استفاده و بهره‌مندی مردم  از وام‌هایی که می‌توانند طی سال دریافت کنند ادامه می دهد: براساس بررسی‌های صورت گرفته در دهک اول جامعه، 140 هزار خانوار توانسته‌اند وام بگیرند و قسط آن را می‌پردازند.

میدری می گوید: اما در دهک دهم جامعه 400 هزار خانوار توانسته‌اند وام دریافت کنند و دهک دوم به لحاظ تعداد وام‌های گرفته شده سه برابر بیشتر وام دریافت کرده‌اند اما از نظر ارزش ریالی رقم بسیار بیش از این است. 

این درحالی است که بیش از 30 درصد هزینه‌های زندگی مردم مربوط به مسکن است. این رقم براساس یک نرم جهانی تعیین شده هرچند که این آمار در شهر و روستا متفاوت است.

براساس جدولی که در وزارت رفاه تعیین شده هزینه‌های خوراکی هر فرد ایرانی در ضریب 4 محاسبه می‌شود و رقم بدست آمده خط فقر می‌شود. در این هزینه‌های خوراکی باید حداقل‌ها را در نظر بگیریم چون خط فقر یعنی حداقل‌ها.

به طور مثال برای یک نفر حداقل هزینه خوراکی را تعیین می‌کنیم اما برای دو نفر ضریب 1.8 بدست می‌آید و برای یک خانوار چهار نفری که اغلب میانگین خانوارها بر این اساس تعیین می‌شود ضریب‌های متفاوتی دارد.این در حالی است که بر اساس اعلام وزارت رفاه جدول حداقل هزینه غذای یک خانوار چهار‌نفره در ایران در سال 94، حدود 900 هزار تومان است!

و نباید این نکته را فراموش کرد که در مدت یکی دوسال گذشته نرخ اغلب اقلام غذایی تغییر و افزایش یافته است.

شناسایی افراد زیر خط فقر؛ برنامه جدید وزارت رفاه

میدری در مورد برنامه جدید وزارت رفاه برای شناسایی افراد زیر خط فقر، می گوید: از طرفی قانون همپوشانی بین دستگاه‌ها وجود دارد در نتیجه افرادی ممکن است از چند نهاد، مستمری دریافت کنند که در حال رفع آن هستیم. 

معاون رفاهی وزیر رفاه می گوید: براساس برآورد انجام شده باید 500هزار خانوار از چرخه حمایتی کمیته امداد و بهزیستی خارج و 800 هزار خانوار وارد چرخه حمایتی شوند. از طرفی احتمال سوء استفاده از برخی خانوار اقشار محروم نیز وجود دارد به همین دلیل در قالب طرح پیشنهادی با کمک مرکز آمار به طور مجدد به منازل این خانوارها مراجعه می کنیم. 

میدری ادامه می دهد: می توانیم از اواخر این ماه پایش را انجام دهیم تا به طور دقیق بفهمیم چه تعداد باید واقعا از چرخه حمایتی خارج شوند و پیشنهاد ما این است برای شناسایی خانوارهای واقعی که دچار فقر هستند ثبت نام از طریق پنجره واحد رفاهی انجام شود.

به گفته این مقام مسئول، آمار خط فقر متفاوت است و در مورد اینکه چند درصد مردم ایران زیر خط فقر درآمدی هستند، فکر می‌کنم 40 درصد بالاترین و 18 درصد کمترین رقمی است که تا به حال شنیده‌ام.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از درآمد خانوار ایرانی صرف تامین هزینه مسکن و خوراک می‌شود و هزینه سایر بخش‌ها مانند تفریح و آموزش فرهنگ و... جایگاه چندانی در میان خانوار ایرانی ندارد.

این در حالی است که یک سوم از کل مشمولان قانون کار کشور حداقل‌بگیر هستند که حداقل حقوق در سال گذشته 812 هزار تومان و برای سال 96، حدود 930 هزار تومان تعیین شده که با این رقم حداقلی یک کارگر حتی نمی‌تواند هزینه‌های 10 روز اول ماه خانواده خود را تامین کند.