به گزارش افکارنیوز،

در این نشست حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه‌قضاییه پاسخگوی سوالات خبرنگاران خواهد بود.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه از حضور پرشور و پر احساس و پر درد شما بی نهایت از خدا تشکر می کنم. افزود: اجازه بدهید قدری خودمانی حرف بزنیم. در عین حالی که سر و صورتم سفید است اما دلم جوان است. برای دلخوشی شما نمی گویم، بلکه آنچه در دلم است که ان شاءالله دلم هم مثل ریشم سفید و یک رنگ باشد می گویم که کلمه دانشجو، جوان دانش پژوه و پر احساس را به ذهن متبادر می کند. دوم اینکه این دانشجو برای آینده خود، کشور و ملتش و در یک دید بزرگ‌تر برای جهان، اهداف و آرمان هایی را لحاظ می کند.

محسنی‌اژه‌ای در واکنش دانشجویان حاضر در سالن مبنی بر  اینکه حاشیه نروید اضافه کرد: اگر چنانچه شما وقت و حال داشته باشد، من امروز وقتم را باز گذاشته‌ام.  وقتی دانشجوی اسلامی ایرانی وقتی به گوش می خورد، کسی را متبادر می کند که در دهه های مختلف مبارزه سنگینی با استکبار، افساد و انحصار همراه خود داشته است.

وی به معرفی خود پرداخت گفت: بنده هم مثل بسیاری از شما، از یک طبقه کشاورز هستم و بخشی در حوزه علمیه و بخشی هم در دانشگاه گذارندم و طی سالیان متمادی هم بخش زیادی در کار قضایی و بخشی هم اجرایی بودم. در طول انقلاب، از هیچ کدام از فعالیت هایی که داشته ام پشیمان نیستم و بسیار افتخار می کنم که در قوه قضاییه، دادگاه های انقلاب و وزارت اطلاعات حضور داشتم. الان هم افتخار می کنم که در قوه قضاییه حضور دارم و خدمت می‌کنم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به شعار دانشجویان مبنی بر عدالت عدالت گفت: ما هم این شعار را قبول داریم و همه باید تلاش کنیم تا تحقق یابد. بسیاری از افراد امروز در رسانه های مختلف می گویند که در جمهوری اسلامی خفقان است و آزادی و انتقاد نیست. آیا این چیزهایی که دوستان ما گفتند، آیا این بی انصافی و بی عدالتی به نظام نیست. اگر عدالت را شما اینطور معنا می کنید که هر کسی هر چه که در توانش است، تندترین حرف ها را بزند و بعد بگوییم آزادی نیست، باید برداشتش از عدالت را سئوال کنیم.

محسنی اژه ای گفت: شما در فرمایش های خود می گویید اگر کسی به قوه قضاییه انتقاد کند تحت تعقیب قرار می گیرد. آیا اینها که گفتید انتقاد نبود؟ در دانشگاه تهران در زمان دوم خرداد ما را دعوت کردند تا صحبت کنیم. تا بسم الله الرحمن الرحیم گفتم کف و سوت زدند.  گفتم شما دعوت کردید و باید تحمل حرف دیگران را داشته باشید. باز دوباره کف و سوت زدند. گفتم اگر بنا باشد که سوت بزنید، من هم بلد هستم و بلبلی را هم بلدم. این آقا سه انگشت خود را داخل دهانش کرده و سوت می زند. می‌گوییم که دهانتان گشاد می‌شود و نیازی به استفاده از سه انگشت نیست.( اژه ای با یک انگشت سوت زد).

وی در پاسخ به اینکه قوه قضاییه ملاحظه و سیاسی‌کاری می کند و نسبت به مفسدان و متهمان تبعیض قائل می‌شود افزود: باید آنچه را که می‌گوییم، مبنایی اعم از قانون، عدالت یا انصاف داشته باشد. تمام تلاش ما این بوده و هست که مطابق قانون عمل کنیم. اگر قوه قضاییه بخواهد سلیقه‌ای و خلاف قانون عمل کند، شما مطمئن باشید که به ضرر جامعه است.

سخنگوی قوه قضاییه اظهارکرد: بنابراین مبنای ما باید قانون باشد. یکی از مسایلی که اشاره کردند این است که چرا کسانی که از رحیمی پول گرفتند را رها کردید . آیا شما واقعا در جریان پرونده رحیمی هستید و این حرف را می زنید؟ اولا آقای رحیمی به جهت این پول‌ها محاکمه و محکوم نشده است. می‌گویید چرا شفاف و صریح و علنی نمی گویید. زمانی که قانون جلوی ما را نگرفته بود دادگاه‌ها علنی برگزار می شد و صداوسیما مستقیم پخش می کرد. معتقدم پخش علنی دادگاه ها بسیار موثر است و بازدارندگی بسیاری خواهد داشت. بارها رفتم مجلس و گفتم غیر از موارد خاص که قانون تعیین می کند، همه دادگاه ها علنی و قابل پخش باشد. جزو  طرفداران سرسخت پخش علنی دادگاه ها هستم. چند سال پیش قانون جلوی ما را گرفت و اگر هم دادگاه علنی باشد، حق انتشار وجود ندارد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست دانشجویی بررسی عملکرد قوه‌قضاییه در دانشگاه شریف و در ادامه بحث علنی بودن جلسات محاکمه افزود: از شما کمک می خواهم که این قضیه به شکل سابق برگردد. یعنی در غیر از موارد خانوادگی و خلاف عفت عمومی و خلاف امنیت عمومی، همه دادگاه ها به صورت علنی پخش شود. ما الان دادگاه علنی داریم اما اجازه پخش وجود ندارد. بنابراین در خصوص پرونده رحیمی تا زمانی که قطعی نشده بود، مطرح نکردیم. بعد هم که قطعی شد، علنی اعلام کردیم. البته ممکن است هر کسی که حکمی برایش صادر شد، اعتراض کند و اشکالی ندارد و قانون موارد اعتراض را پیش بینی کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که چرا دادگاه بقایی علنی برگزار نشد گفت: مبنای ما قانون است. حتی اگر علنی هم باشد، حق انتشار وجود ندارد زیرا قانون اجازه نمی دهد. ضمن اینکه تشخیص علنی بودن یا نبودن با کیست؟ قانونی می‌گوید تشخیص با قاضی است. هر وقت قانون تغییر کرد حق با شماست.

وی با اشاره به قانون جرایم سیاسی که اواخر خرداد یا تیر ماه سال 95 لازم الاجرا شد اضافه کرد: در این قانون ماده پنج می گوید، در دادسرا یا دادگاه تشخیص سیاسی بودن بر عهده قاضی است. البته صاحب حق می تواند اعتراض کند و طبق قانون بررسی می شود.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: در صحبت‌های شما این بود که افرادی که فساد را دنبال و افشا کردند، تحت تعقیب قرار می‌گیرند. بارها گفتم ما کسی را که به عنوان تعقیب یک مفسد و منتقد به یک جایی، تحت تعقیب قرار نمی‌دهیم. اما اگر کسی آمد حرفی زد و طرف شاکی شد و گفت این حرف ها دروغ و تهمت است، آیا می شود گفت بیخود کردی و نمی‌توانی شکایت کنی؟ اگر کسی آمد شکایت کرد باید به شکایتش توجه کرد. می گویند چرا صاحب رسانه را تعقیب می‌کنید و باورش با خودتان است. ما هیچ کس را به عنوان اینکه اهل رسانه است، تعقیب نمی کنیم. یک ماه پیش یک کسی آمد و گفت که یک کسی خود را وابسته به محسنی‌اژه‌ای معرفی کرده و گفته حتی عکس دارم. آن فرد به فلان بانک گفته من اطلاعاتی دارم و اگر دو میلیارد ندهید، افشا می‌کنم یا موردی بوده که فردی 50 میلیون داده که در نشست خبری سخنگو، یک سئوال پرسیده شود.

محسنی اژه ای گفت: اگر با کسی که گفته اگر دو میلیارد ندهید فلان خبر را می زنم، برخورد با اهل رسانه است. با بسیاری از کسانی که روزهای یکشنبه به نشست می آیند، رفیق هستم و با آنها گرم می‌گیریم و به هم پیامک می‌دهیم. البته من بیشتر در ایام و مناسبت‌ها و آن هم بیشتر به مردها پیامک می‌دهم. اگر کسی از اینها سوءاستفاده کند و برخورد شود، برخورد با رسانه نیست.

سخنگوی قوه قضاییه درباره این ادعا که تبعیض بین مفسدان قائل می‌شوید گفت: من 100 درصد قبول دارم که اطلاع‌رسانی قوه قضاییه ضعیف است و ما نتوانسته‌ایم به درستی در این حوزه وارد شویم. قبلاً هم گفته‌ام که برخی مفسدین واقعا پیچیده هستند و برخی هم اینطور نیستند و راحت دستگیر می‌شوند. بارها گفته‌ام که در اینحا اگر چنانچه اشکالی به ما وارد باشد، درست است. باید ترتیبی بدهیم که از ضعفا که توانایی گرفتن وکیل ندارند، حمایت شود. همه پول ندارند وکیل بگیرند و در نتیجه دادخواستی که می دهد، اشکال دارد و دادخواست باز می گردد.

محسنی اژه ای در پاسخ به این سئوال که ضعف‌های قوه قضاییه ربطی به بودجه ندارد گفت: در برنامه ششم تصویب شد که 2.9 درصد از کل بودجه کشور به قوه قضاییه اختصاص یابد. البته تقاضای ما بیشتر بود چون کفاف نمی‌داد. خب سال 96 عمل نشد اما برای سال همه تلاشی که کردیم و وضع دولت را در نظر گرفتیم، به این نتیجه رسیدیم که به 23 هزار میلیارد تومان نیاز داریم. در لایحه‌ای که به مجلس رفت، حدود 425 هزار میلیارد به مجلس رفت. اگر بخواهند 2.9 را بدهند، چقدر می شود. طبق یک محاسبه سرانگشتی، مجموع بودجه سیستم قضایی و سازمان‌های وابسته که اگر تخصیص بدهند، 2.6 درصد می شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: برای دستگاه قضایی، جبران خسارت پیش بینی شده است. جبران خسارت مادی را بدون توجه به بودجه چگونه می شود انجام داد. شما که شعارتان عدالت عدالت است، به این بخش ها هم توجه کنید.

 حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه جلسه امروز خود با دانشجویان در دانشگاه شریف اظهار کرد: می‌گویید چرا سران فتنه را محاکمه نمی‌کنید؟ ما می‌گوییم که شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد که الان محاکمه سران فتنه به مصلحت نیست و آنها محصور هستند. قوه قضاییه آنچه در سال 88 پیش آمد و اقداماتی علیه جان و مال مردم صورت گرفت، وارد شد و آن موقع شورای عالی امنیت مصوب کرد که الان محاکمه نباشد. می‌گویند که چرا قوه قضاییه بدون مبنای قانونی محصور کرده، اولا قوه قضاییه این کار را نکرده و مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که طبق قانون اساسی است و ایرادی ندارد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: گفتند که چرا اسم فلان متهم را می‌برید و اسم فلان متهم را نمی‌برید. من اعتقاد شخصی‌ام این است که وقتی فردی شناخته شده دستگیر می‌شود و همه هم می‌شناسند، گفتند حروف الفبا مسخره است. آقای رحیمی وقتی که تحت تعقیب قرار گرفت، از وی اسم بردند و از من سئوال شد. اولاً همه می دانند معاون اول چه کسی است، اگر اسم برده شود ایراد دارد؟ در این خصوص بین علما اختلاف است. برخی وقت‌ها خبرنگار اسم می‌برد و من می‌گویم فردی که گفتید بازداشت شده یا نشده است. سئوال می کنند که آیا مهدی هاشمی بازداشت یا خیر، من چه بگویم؟

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: گفتند رییس قوه‌قضاییه فقط درباره مسایل سیاسی حرف می زند. رییس قوه قضاییه عضو شورای عالی امنیت ملی  و عضو مجلس خبرگان رهبری هم هست و مسئولیت های دیگر هم دارد. در جلسه مسئولان عالی، نهایتا چهار دقیقه به مسایل کلی پرداخت می شود و بقیه جلسه کاملا به مسایل حقوقی و قضایی اختصاص دارد. الان دو الی سه جلسه است که درباره قانون جدید مبارزه با مواد مخدر مشغول نوشتن دستورالعمل هستیم. در صورتی که قانون ملزم نکرده اما ناچار هستیم.

محسنی اژه‌ای درباره سازمان زندان‌ها نیز گفت: ما در این سال‌ها تمام تلاش‌مان این بوده که همه چیز را جرم‌انگاری نکنیم. حتی دولت گاهی وقت‌ها طرح می‌دهد و جرم‌انگاری می‌کند. بنابراین اولا جرم انگاری می شود که ما هم راضی نیستیم. تا جایی که امکان داشته، حبس زدایی کردیم.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: آیا بهداشت زندان را بدون بودجه می‌توان تامین کرد. از هزینه های اولیه زندان که غذا و بهداشت است، از سازمان زندان‌ها کسر شده است. ممکن است بگویند زندانی‌ها کم شده است. گاهی وقت‌ها یک زندانی نیاز به اقدامات درمانی مثل عمل جراحی دارد. بیمارستان از ما پول می‌گیرد. چطور باید این هزینه ها را تامین کنیم.

وی درباره کاسپین اظهار کرد: چرا شما می گویید که ما به تحصن‌ها اعتنا نکردیم و کاری نکردیم؟ تا پایان آبان، 11 میلیون و هفتصد و خرده‌ای چک برگشت خورده است. این تقصیر قوه قضاییه است؟ در مورد شرکت های تعاونی اعتبار، حنجره خودم را در جلسات مختلف دولت و مجلس پاره کردم. آمدند بیش از هزار تعاونی اعتبار را مجوز دادند و هیچ نظارتی نکردند و اصلا حق نداشتند از مردم سپرده بگیرند و بعد مشکلاتی را برای مردم و همه دستگاه ها ایجاد کردند. تمام تلاش ما این بوده که مردم به حق‌شان برسد.

محسنی اژه‌ای افزود: موسسه ثامن‌الحجج نزدیک به 13 هزار میلیارد تومان از مردم سپرده گرفتند. آیا قوه قضاییه باید نظارت کند؟ اصلا برای قوه قضاییه امکان پذیر است؟ نهایت تلاش خود را کردیم تا از بیش از یک میلیون سپرده‌گذاری که بودند، چیزی در حدود 99 درصد از افراد تعیین تکلیف شدند.