به گزارش افکارنیوز،

حسن ابوالقاسمی رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران در خصوص نقش آلودگی هوا در بروز سرطان در کودکان، اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از موضوعاتی است که نقش آن در بروز سرطان کودکان کاملاً شناخته شده نیست به دلیل اینکه بیشتر سرطان خون در اطفال مربوط به تغییر ژنتیک آنها است اما باید توجه کنیم کودکانی از دوران کودکی در معرض آلودگی‌های محیطی و خصوصاً آلودگی هوا قرار می‌گیرند ممکن است در سنین بزرگسالی این موضوع باعث بروز سرطان‌ها یا سایر بیماری‌ها شود.

وی افزود: عوامل محیطی در بروز سرطان کودکان نقش کمی دارد اما از جمله این عوامل محیطی می‌توان به اشعه‌ها، داروها و قرار گرفتن در معرض پرتوها اشاره کرد.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران در خصوص شیوع سرطان کودکان در کشور، گفت: از هر صد هزار نفر در سال فقط 1500 مورد فقط مربوط به کودکان زیر 15 سال است اما باید توجه کنیم نقش عوامل محیطی در بروز سرطان بزرگسالان بسیار واضح‌تر گزارش شده است و مسأله مهم این است که عوامل محیطی از دوران کودکی تأثیر خود را می‌گذارد و منجر به بروز سرطان می‌شود.

این متخصص سرطان کودکان، عنوان کرد: در کودکان زیر 15 سال 2 هزار تا 3 هزار مورد بیمار مبتلا گزارش شده است که این موضوع به معنای آن است که از هر صد هزار نفر 12 تا 14 نفر به سرطان مبتلا می‌شوند که در حال حاضر میزان ابتلا به این بیماری در کشور 2500 نفر گزارش شده است.

وی در پایان در خصوص درمان این بیماری‌، گفت: در حال حاضر حدود 80 درصد این سرطان‌ها درمان قطعی دارد البته لازم است که والدین با علایم این بیماری آشنایی کافی داشته باشند تا بتوانند در زمان مناسب نسبت به درمان کودکان خود اقدام کنند.

طی چندین روز گذشته میزان غلظت آلاینده‌های هوای کلان شهرها به بالاتر از حدمجاز رسیده و پزشکان در خصوص عوارض این آلودگی بر سلامت افراد جامعه هشدار داده‌اند.