به گزارش افکارنیوز،

شب گذشته خبر عجیبی موجب شوک دوستداران محیط زیست ایران شد. یک توله یوزپلنگ وسط شهر تهران کشف شده بود. پس از آن مشخص شد این توله یک یوز ماده هشت ماهه است. توله یوزی ماده که برخی آن را ایران نام داده اند.

سرنوشت یوزپلنگ کشف شده در تهران

از همان ابتدا این خبر با سوالهای بسیاری همراه بود و زنده گیری توله یوز در حالی که هر روز از تعداد این گونه کاسته می شود، نگرانی های عمیقی را به وجود آورده است.هنوز مشخص نیست که این توله یوز زیبا به دست چه کسانی و چه قصد زنده گیری شده است. مهمتر از آن سازمان محیط زیست هنوز اعلام نکرده که متخلفان چه کسانی هستند و این توله یوز آسیایی از کدام زیستگاه زنده گیری شده و آیا این نخستین بار است که چنین اتفاقی می افتد.

توله یوز هشت ماه پس از کشف در اختیار دامپزشکان پردیسان قرار گرفته است و بنا بر اعلام ایمان معماریان دامپزشک این مرکز،توله یوز سالم است اما با کمبود وزن و رشد مواجه و وضعیت تغدیه آن مناسب نبوده است.

 سرنوشت یوزپلنگ کشف شده در تهران

توله یوز کشف شده شب گذشته برای معاینه های لازم، خونگیری و نصب میکروچیپ توسط دامپزشکان بیهوش شد و وضعیت سلامتش مورد معاینه قرار گرفت.

 سرنوشت یوزپلنگ کشف شده در تهران

پس از تایید سلامت، این یوز به سایت تخصصی محل نگهداری دلبر و کوشکی منتقل شد و پس از مدتی به هوش آمد.

شب گذشته نقی میرزاکریمی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: باند بزرگ خرید و فروش و قاچاق حیات وحش از حدود ۲۰ روز قبل در رصد اطلاعاتی یگان حفاظت محیط زیست استان تهران و پلیس امنیت قرار گرفت.

 سرنوشت یوزپلنگ کشف شده در تهران

وی افزود: در این ارتباط طی چند روز اخیر چند نفر دستگیر و پرونده قضایی تشکیل شد. خوشبختانه آخرین افراد این باند امروز در هنگام جابجایی یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در تهران دستگیر و به مرجع قضایی تحویل داده شدند.

با این حال برخی از مدیران سازمان محیط زیست پس از این مدعی شدند که توله یوز با همکاری صاحب به سازمان محیط زیست تحویل داده شده است.

 سرنوشت یوزپلنگ کشف شده در تهران

این اتفاق در حالی رخ می دهد که طی سالهای گذشته کاهش جمعیت یوزپلنگ آسیایی به ویژه ماده ها نگرانی ها درباره این گونه ارزشمند ایجاد کرده است.

سرنوشت یوزپلنگ کشف شده در تهران

پیش از این دلبر، ماده یوز اسیر در پردیسان یکی از 4 یوز ماده شناسایی شده و تنها یوز ماده در اسارت بود. حالا به دلبر، ایران نیز اضافه شد و شاید باید آن را دومین یوز ماده در اسارت نام داد.