به گزارش افکارنیوز،

در همین زمینه برنامه فرمول یک  روز گذشته، به بهانه  سالروز  زلزله بم، میزبان مهدی زارع استاد دانشگاه  و محقق پژوهشگاه بین‌المللی زلزلهو مهندسی زلزله بود و پیرامون زلزله اخیر و شایعات آن به گفتگو پرداخت.

زارع در پاسخ به سوال سید علی ضیاء مجری برنامه پیرامون این که شایعاتی در مورد اینکه زلزله های اخیر در ایران  غیرطبیعی است  و بر اثر موشک و چیزهای دیگر به وجود آمده است گفت: این شایعات درباره مسائلی چون هارپ، بمب، موشک و بمب اتمی مطرح شده است. تفکیک زلزله‌های طبیعی و غیرطبیعی امروزه در ایران و جهان ممکن است و اگر هر کدام از این اتفاقات، طبیعی نباشد مطمئنا  قبل از اینکه در ایران اعلام شود زلزله است، تمام شبکه های جهانی اعلام می کنند اتفاقی غیرطبیعی در ایران رخ داده است.

وی در ادامه گفت: هیچ بشری تا به حال به عمق 21کیلومتری  زمین دسترسی نداشته  است؛ حتی اگر در نقطه 5کیلومتری ازگله  بمب مستقیم هسته ای  هم بیندازند، نمی تواند زلزله  7.3 ریشتر را در عمق 21 کیلومتری تحریک کند.

این پژوهشگر اذعان داشت: حتی اگر در کرمانشاه و تهران و کرمان بمب هم بیندازند نمی تواند تا این حد نفوذ کند. زارع تاکید کرد: فناوری هارپ حداکثر در عمق 10 کیلومتری  در دریاهاست و زلزله حدودی 1 تا 2 ریشتر ایجاد می کند و در معادن هم در اطراف تهران هر روز چنین زلزله هایی ایجاد می شود.

صحبت‌های زارع را در ویدئوی زیر می‌بینید.