به گزارش افکارنیوز،

برای تهرانی‌ها ساختمان پلاسکو نامی آشنا بود که شاید کمتر کسی حتی قبل از حادثه پلاسکو نام آن را نشنیده باشد. ساختمان پلاسکو را می‌توان نخستین آسمان خراش نه تنها پایتخت حتی ایران نام برد. یکی از مدرن‌ترین ساختمان‌های خاورمیانه که یکسال است دیگر از آن چیزی باقی نمانده است.

ساختمان پلاسکو  سال 1341 در خیابان جمهوری، چهارراه استانبول ساخته شد و  این ساختمان بلند مرتبه 54 سال بعد در صبح پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ فرو ریخت.

صبح پنجشنبه 30 دی 95 آتش سوزی کوچکی از یکی از مغازه های پلاسکو در طبقات وسط آغاز شد، آتش سوزی که به علت نداشتن سیستم اطای حریف مغازه به مغازه و طبقه به طبقه گسترش یافت. آن روز آتش نشانان به سرعت خود را به پلاسکو رساندند، عملیات اطفا آغاز شد اما وسعت آتش سبب استمداد از نیروهای پشتیبان شد. ترافیک اطراف پلاسکو موجبات تاخیر نیروهای پشتیبان را فراهم کرد و دست آخر آتش با تاخیر خاموش شد.

در حالی که همه فکر می کردند آتش خاموش شده، بار دیگر از نقطه دیگری زبانه کشید و این بار هر کاری که آتش نشانان انجام می دادند، خاموش نمی شد. شهروندان از بیروی و در خیابان ناظر آتش سوزی بودند، دود غلیظ سیاه از پلاسکو بالا می رفت و صدای آژیر خودروهای امدادی به گوش می رشید.

در بیرون از ساختمان خبری از زبانه های آتش نبود، هرچه بود و دود بود و صدای آژیر اما ناگهان صدایی مهیب تن شاهدان را لرزاند، پلاسکو از درون فرو ریخت. مانند یک قطعه پلاستیکی که بر اثر گرما در خود جمع می شود، پلاسکو به خود پیچید و در لحظه دیگر، از پلاسکو خبری نبود.

برج قدیمی تهران در حالی در خود فرو ریخت که آتش نشانان زیادی در طبقات آن حضور داشتند. حالا پلاسکو آوار شده بود و خبری از قهرمانان آتش نشان نبود.

امدادرسانی آغاز شد. آوار برداری و اطفای حریف بجا مانده از پلاسکو انجام شد، چندین روز تهران شب و روز نداشت هر روز که می‌گذشت شعله‌های آتش آهن را به خود ذوب می‌کرد گرمای دروی پلاسکو امیدها را ناامید میکرد.

یکی میگفت از موتورخانه پیامک رسیده که ما زنده هستیم و به یاری بیایید. تلاشها برای حفر تونل به موتور خانه آغاز شد، اما نتیجه ای نداشت. چندی بعد اعلام کردند که پیامک دروغ بوده است. شاید فقط معجزه می‌توانست جان این ایثارگران را حفظ کند، اما خروجی حادثه باب میل هیچ یک از هموطنانمان نبود و اولین جنازه یکی از آتش نشان از زیر آوار خارج شد و بعد از آن به نوبت پیکر 16 آتش نشان از زیر آوار بیرون کشیده شد.

فردا سالروز فاجعه پلاسکو است. اولین سالگرد 16 اتش نشانی که شاید به علت کمبود امکانات جان خود را از دست دادند. امکاناتی که با وجود قول های فراوان هنوز تامین نشده اند.

احتمال تکرار حادثه مشابه پلاسکو برای 243 ساختمان بلند مرتبه

امکاناتی که حالا داوری، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از در دست تهیه بودن آنها خبر می می دهد.

داوری اظهار کرد: در شهر تهران 7 هزار و 300 ساختمان بلند مرتبه ناایمن داریم.

وی ادامه داد: 243 ساختمان بلند مرتبه پرخطر داریم که ریسک غیر قابل تاملی دارد و می توانند حوادث احتمالی مشابه پلاسکو را حادث شود.

داوری بیان کرد: بخش شمالی ساختمان پلاسکو که تخریب نشده است نیاز به تحلیل سازه ای دارد و ادامه فعالیت برای کسبه در بخش شمالی این ساختمان منوط به تصمیم شهرداری و سازمان مستضعفان است و آتش نشانی هیچ دخالتی ندارد و نمی تواند در خصوص فعالیت مجدد کسبه پلاسکو تصمیمی بگیرد.

او حتی در نشست خبری خود نیز در باره تهیه نردبان های بلند برای آتش نشانی گفت: در راستای به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی 2 عدد نردبان 56 متری و 64 متری خریداری شده و در حال حاضر در گمرک است و بعد از انجام مراحل تشریفات تا هفته آینده این نردبان‌ها به ناوگان آتش نشانی اضافه خواهند شد. همچنین در سال97 ، 19 دستگاه نردبان به تجهیزات اضافه می‌شود.

این صحبت های او نشان می دهد در حالیکه یکسال از وقوع فاجعه پلاسکو می گذرد، هنوز خبری از نردبان های بلند نیست و یک حادثه در یکی از برج های تهران می تواند و می توانست فاجعه دیگری را رقم بزند.