به گزارش افکارنیوز،

صحبت از «سیکلامن» است؛ گیاهی که به علت شباهت زیادش با پامچال ممکن است برخی آن را به اشتباه بگیرند.

سیکلامن یک محصول زمستانه بازار گل است و اگر بذر آن در اواخر تابستان کاشته شود، پس از یک سال و در اواخر پاییز و اوایل دی به گل می‌نشیند.

گیاهی زیبا که در زمستان هم گل می‌دهد

این گیاه بومی شمال ایران است. اگر به مازندران سفر کنید بسیار در این فصل می‌توانید سیکلامن را در روستاها و خانه‌های ویلایی ببینید.

برگ‌های سیکلامن مانند قلب است و البته برخی آن را کروی شکل نامیده اند و رنگ برگ‌ها هم سبز بسیار تیره است در برخی گونه‌ها روی برگ‌ها می‌توان لکه‌های نقره‌ای ریزی را مشاهده کرد، البته به گیاه زیبایی و شکوه خاصی می‌بخشد.

شرایط نگهداری

نور: سیستم نوررسانی به سیکلامن در شش‌ماهه نخست و شش ماهه دوم سال کاملا متفاوت است، به این ترتیب که در شش ماهه اول سال باید نور کاملا سایه به آن برسد و در نیمه دوم سال نور مستقیم داشته باشد.

آبیاری: اصولا گیاهان گلدار نیاز به آبیاری متوالی دارند و خاک‌شان باید خیس باشد تا شرایط‌شان برای برای رشد و داشتن طراوت و زیبایی مناسب باشد.

کود: کوددهی و تغذیه کمکی جزء لاینفک نگهداری گیاهان گلدار است، دو هفته‌ای یک‌بار می‌توان برای آن از تغذیه کمکی استفاده کرد.

تهویه: هوای خنک و نه چندان گرم برای سیکلامن یک شرایط آب و هوایی دلپذیر محسوب می‌شود.

نکته مهم: سیکلامن بشدت قابلیت گرفتن باکتری دارد، در واقع از نکات قابل توجه در پرورش سیکلامن حفظ و نگهداری آن از باکتری‌ها و عوامل قارچی است.

سیکلامن‌های مبتلا به برخی آلودگی‌های باکتریایی دچار مرگ برگی خواهند شد و خیلی زود برگ‌هایشان زرد می‌شود و برگ‌های زرد هم گلدهی را از بین می‌برند.