به گزارش افکارنیوز،

 مجید حیدریان در ارتباط با درد اظهارداشت: درد زنگ هشداری برای فرد است که نشان می‌دهد قسمتی از بدن از نظر عملکرد دچار اختلال شده و باید بررسی و درمان شود.

وی افزود: درد یک علامت است ولی در صورت عدم درمان به‌علت تغییرات مغزی که در اثر درد مزمن ایجاد می‌شود، درد از یک علامت تبدیل به یک بیماری می‌شود و در این حالت با درمان علت ایجاد کننده درد بهبودی صورت نمی‌گیرد.

فوق تخصص درد گفت: کلینیک های درد بیش از 30 سال است که در بسیاری از کشورها وجود دارند ولی در ایران مردم با این کلینیک ها آشنایی چندانی نداشته و نمی‌دانند چه زمانی باید به این کلینیک‌ها مراجعه کنند.

فوق تخصص درد با بیان اینکه اقدامات انجام شده در رشته درد در جهت پاک کردن صورت مساله نیست، گفت: یک فوق تخصص درد با تشخیص صحیح عامل ایجاد کننده درد و انتخاب شیوه‌های درمانی مناسب، علت بوجود آورنده درد را مهار و درمان می‌کند.

حیدریان اضافه کرد: بیماران مراجعه کننده به کلینیک درد به دقت معاینه می شوند و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی همچون رادیو گرافی، ام آر آی و آزمایشات لازم درخواست می‌شود.

وی گفت: پس از مشخص شدن علت درد برنامه ریزی جهت درمان آن انجام می‌شود. در مراجعه بیماران به این کلینیک‌ها نحوه بررسی درد و تمرکز بر پایه روش‌های درمانی است که حتی المکان بیمار تحت جراحی باز قرار نگیرد.

حیدریان با بیان اینکه درمان صحیح درد مزمن همواره حالت چند جانبه دارد تصریح کرد: استفاده از روش‌های مختلف، موفقیت درمان را افزایش می‌دهد.

این فوق تخصص درد گفت: فعالیت رشته فوق تخصصی درد بر دو بخش کلی کنترل درد های مزمن و کنترل درد حاد تمرکز دارد. در زمینه کنترل دردهای مزمن، هدف کلی از بین بردن علت درد و خاموش کردن پروسه ایجاد و حس درد است.

وی ادامه داد: در زمینه کنترل دردهای مزمن انواع دردهای عضلانی ـ اسکلتی به‌ویژه دردهای مزمن ستون فقرات، عمل بسته دیسک، درد بیماران مبتلا به سرطان، دردهای سر و صورت، درد پس از بیماری زونا و درد پاهای دیابتی و درد در اندام‌ها به‌علت گیر افتادن اعصاب قرار دارند.

فوق تخصص درد گفت: کنترل درد حاد به‌وسیله پمپ‌های کنترل کننده درد و در بیمارانی انجام می‌شود که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. این پمپ‌ها که یک‌بار مصرف و ارزان قیمت هستند، از ترکیب دارو های ضد درد خاصی پر می‌شوند و بلافاصله پس از عمل از طریق وریدی (همان مسیری که بیمار از آن سرم دریافت می‌کند) یا کاتترهای اپیدورال به بیمار متصل می‌شوند.

حیدریان اضافه کرد: این پمپ‌ها علاوه بر آنکه به صورت ثابت دارو را جهت کنترل درد به بیمار می‌دهند، دکمه‌ای را در مسیر خود دارند که بیمار می‌تواند در صورت نیاز به بی‌دردی بیشتر آنرا فشار داده و دوز ثابتی از داروی بی‌دردی را دریافت کند.