به گزارش افکارنیوز،

محسن هاشمی‌ رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران پس از ترک چهل و دومین جلسه شورای شهر تهران به دلیل حضور در جلسه‌ای دیگر، در جمع خبرنگاران حاضر شد تا به سئوالات‌ آنان پاسخ دهد.

هاشمی رفسنجانی که صبح امروز پاکسازی‌ کوچه‌های انباشته‌ شده از برف‌ را منوط به مشارکت شهروندان دانست، در دفاع از خواسته خود گفت: من در مونترال‌ هم که درس می‌خواندم در ساعات اولیه بارش برف‌ معابر مسدود می‌شدند.

در این هنگام یکی از خبرنگاران از او پرسید‌ آیا در آنجا هم برای پاکسازی‌ معابر از مردم دعوت می‌کردند؟

رئیس شورای شهر تهران با شنیدن این سئوال نسبت به آن واکنش‌ تندی نشان داد و با بالا بردن صدا و دستان خود و با لحنی‌ پرخاش‌آمیز گفت: من کی گفتم مردم بیایند‌ درخت‌ها را تکان دهند؟، چرا حرف زشت می‌زنید‌؟ شما حرف منفی می‌زنید!

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: شما در حال برخورد خطی‌ و غیراصولی‌ هستید‌، زیرا کسانی که در شهر مسئول هستند، می‌خواهند با مردم کار کنند.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: این سخنان اعتماد مردم را از بین می‌برد و برای همه بد می‌شود و شما نباید فکر کنید با این حرف‌ها به کشور خدمت می‌کنید.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: در بحران همیشه‌ باید از مشارکت مردمی استفاده کرد و اگر از مردم کمک نگیریم، نمی‌توانیم آن را حل کنیم و اگر هم نجفی گفته‌ که درختان را تکان دهید، حرف‌ خوبی زده‌ است و باید برف درختان را تکان داد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تعیین نرخ عوارض‌ ورود به طرح ترافیک در جلسه امروز شورا گفت: این قانون بعد از تصویب‌ تبدیل به جدول می‌شود و همه عددها‌ با جدول‌ به اطلاع مردم خواهد رسید‌.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه کمترین‌ هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک 20 هزار تومان خواهد بود، اظهار کرد: اگر خودرویی مشمول تخفیف شود، چنانچه‌ بعضی از خودروها تا 50 درصد هم تخفیف می‌گیرند، هزینه پرداختی زیر 20 هزار تومان خواهد شد.

وی با بیان اینکه هزینه ورود به طرح ترافیک بر حسب ساعات ورود و آلایندگی‌ خودرو متفاوت است، افزود: نوع خودرو و ساعت ورود به محدوده مشمول ضریب‌ شده و هزینه نهایی بر این اساس محاسبه‌ می‌شود و کسانی که تخفیف‌ می‌گیرند کمتر از 20 هزار تومان می‌پردازند‌ و اگر کسی از هیچ شاخصه‌ای برخوردار نباشد‌ در گران‌ترین حالت باید 40 هزار تومان پرداخت کند.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به انسداد کوچه‌های شهر در بارش‌ برف اخیر‌ گفت: شهرداری همیشه‌ برای باز کردن کوچه‌ها دچار مشکل می‌شود و حل این مسئله مشارکت مردمی را می‌طلبد‌.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: در هر بحرانی‌ اعم‌ از سیاسی، فرهنگی و اجتماعی‌ مانند زلزله و برف‌، آن چیزی که مهم است و می‌تواند کشور را از بحران عبور دهد مشارکت مردمی است.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه نجفی و تیم او هیچگاه‌ پیش‌بینی چنین برف حجیمی‌ را نمی‌کردند،گفت: در تهران راه‌های اصلی باز بود، اما در شمال شهر در کوچه‌هایی که شیب‌ زیاد داشتند خودروها قادر به حرکت در آنجا نبودند و بدون زنجیر چرخ‌ امکان تردد نداشتند.

وی با بیان اینکه کسانی که در شمال شهر زندگی می‌کنند باید در زمستان‌ به زنجیر‌ چرخ مجهز شوند، افزود: در بارش برف اخیر مشکل جدی در کوچه‌های شمال شهر تهران نداشتن زنجیر چرخ بود، زیرا در بالا رفتن از شیب سُر می‌خوردند و راه‌ها بسته می‌شد.