به گزارش افکارنیوز،

سیروس وطنخواه مقدم دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در چهارمین کنفرانس فناوری و مدیریت انرژی با بیان اینکه موضوع این کنفرانس از چالشی ترین و راهبردی‌ترین موضوعات برای کشور است، اظهار کرد: اگر این مسئله مورد غفلت قرار گیرد بی شک به یکی از مشکلات جدی در حوزه انرژی تبدیل می‌شود چرا که انرژی مقوله‌ای راهبردی است و نمی‌توان تنها از جنبه تکنیکی به آن نگریست.

وطنخواه ادامه داد: انرژی، منبع و پایه هر مسئله‌ای در جامعه است و نیاز به مدیریتی راهبردی دارد نگاهی که کمتر در کشور وجود داشته است؛ بنابراین مقوله‌ای راهبردی همچون انرژی را باید راهبردی مدیریت کنیم و در انجمن انرژی نیز باید به این نکته توجه شود.

وی با اشاره به اینکه منظور از مدیریت انرژی در کشور مدیریت کل این زنجیره ارزش انرژی است گفت: باید در تمام حامل‌های انرژی از مرحله عرضه تا مصرف این مبحث مدیریت در نظر گرفته شود. ایران کشوری غنی از منابع انرژی همچون نفت، گاز، خورشید، باد و زمین گرمایی است با این وجود وضع مناسبی در بهره وری و مدیریت این انرژی نداریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی عنوان کرد: سه عامل محیط زیست، اقتصاد و سیاست‌های داخلی و خارجی همبستگی با موضوع انرژی دارد در واقع مدیریت انرژی را باید مدیریت این سه عامل دانست. امروزه در کنار ضرورت توجه به مدیریت سبد انرژی و سهم حامل‌های انرژی، نیازمند سبد سیاستی هم هستیم. مشخصه بارز این سبد سیاست‌ها، پویایی و یکپارچه بودن است.

نقش پررنگ فناوری در مدیریت انرژی

وطنخواه فناوری را بازیگر اصلی در حوزه مدیریت انرژی دانست و ابراز کرد: در این حوزه فناوری‌های نرم و سخت تاثیرگذار هستند و این فناوری‌ها هستند که دانش و نیاز‌های کشور را به سمت حل یک مسئله پیش می‌برند و می‌توان مدیریت را نیز نوعی فناوری محسوب کرد. اکنون نوآوری و خلاقیت در دنیا حرف نخست را می‌زند و این نشان می‌دهد باید با نوآوری حوزه انرژی را مدیریت کرد.

وی با اشاره به سرعت توسعه استارتاپ‌ها در دنیا گفت: رویکرد برافکن برای رفع چالش‌های حوزه انرژی، استفاده از ایده‌های نو و توسعه کسب و کار‌های استارتاپی و دانش بنیان است. توسعه شتاب‌دهنده‌های تخصصی و استارتاپ‌های انرژی، از نیاز‌های کشور است که در برنامه‌های اصلی ستاد انرژی هم قرار گرفته است.

چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی با حضور مسئولان و چهره‌های مطرح علمی و صنعتی کشور در دانشگاه شهید بهشتی تهران در حال برگزاری است. این کنفرانس با رویکرد انرژی، ایمنی و محیط زیست و با هدف گسترش و پیشبرد دانش مدیریت انرژی و توسعه کیفیت زیست محیطی به ارائه آخرین دستاورد‌های علمی، تحقیقاتی و صنعتی در این زمینه می‌پردازد.