به گزارش افکارنیوز،

جواد علوی کارشناس طب ایرانی، درباره سلامت دهان و دندان گفت: از دیدگاه طب ایرانی یکی از دلایل خرابی و بد‌رنگی دندان ها، مشکلات گوارشی است، برای سلامت و سفیدی دندان‌ها لازم است به اصلاح دستگاه گوارش و وضعیت هضم در معده پرداخت.

وی افزود: در حدیث آمده است که مصرف مربای اُترج یا بالنگ در درون انسان بویی، چون مُشک ایجاد می‌کند، برای خوشبو کردن معده و دهان بسیار خوب است، دل را نورانی کرده و بر توان مغز می‌افزاید.

این کارشناس طب ایرانی تصریح کرد: دهانشویه، مزمزه کردن و غرغره کردن با سرکه، مخصوصاً اگر همراه با کمی نمک یا شبت (شوید) باشد، باعث استحکام دندان‌ها و لثه‌ها شده و نیز منجر به رفع ترشحات و لایه‌های سفت شده چسبیده به حلق و لوزه‌ها یا دفع توده‌های سفید‌رنگ بدبو موجود در حفرات لوزه‌ها می‌شود.

علوی خاطرنشان کرد: مالیدن نمک به دندان و لثه آن‌ها را از پوسیدگی حفظ می‌کند همچنین افرادی که مزاج گرم دارند و ممکن است دچار زخم یا آفت شوند و نباید در مصرف نمک زیاده‌روی کنند.

وی عنوان کرد: جویدن هل برای استحکام لثه و رفع رطوبت‌ها و لزوجت‌های (مواد لزج غلیظ چسبان) مانده در لابه لای دندان‌ها یا فضای بین دندان و لثه نیز بسیار خوب است و موجب خوشبو شدن دهان نیز می‌شود.

این کارشناس طب سنتی تصریح کرد: سیب به دلیل بافت نسبتاً سفتی که دارد کاملا ً. پالاینده و تمیز‌کننده است؛ دهان، دندان و معده و گوارش را از وجود ذرات باقیمانده غذا پاک می‌کند ضمناً سیب، خوشبو‌کننده معده و دهان است.

منبع:تسنیم