به گزارش ايسنا، محمدرضا رحيمي طي سخناني در سومين همايش ارتقاي توان داخلي با بيان اينكه اكنون خودباوري در كشور ما به كمال رسيده است اظهار كرد: سال گذشته همزمان با اجراي قانون هدفمندي يارانهها دشمنان تصور كردند ميتوانند ضربه نهايي را بزنند و به محض اينكه اجراي هدفمندي يارانهها از سوي رييسجمهور اعلام شد، تحريم شديدي را به ما تحميل كردند.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: تحریم کشتیرانی، بانک‌ها، بیمه و تجهیزات نفت و گاز و شرکت‌هایی که در این بخش سرمایه‌گذاری می‌کنند از جمله این تحریم‌ها بود. آن‌ها به دنبال توقف کشتی‌های ما بودند که ما همه دیون، را پرداخت کردیم و حسرت حراج کشتی‌های سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی را بر دل آن‌ها گذاشتیم.

وی گفت: همزمان با تحریم، ۲۲ هزار میلیارد تومان در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شد. هر کدام از فازهای پارس جنوبی که راه بیافتد سالی ۴ میلیارد دلار برای ما سود خواهد داشت. ما اکنون در ساختن نیروگاه رتبه‌ ۱۶ را داریم و در سدسازی ۵ رده اول جهان هستیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که «ما با تحریم به طور جد مقابله کردیم» افزود: آن‌ها زمزمه‌ تحریم نفت را دارند، ولی هرگز به این آرزو نخواهند رسید، اگر بنا باشد نفت ایران را تحریم کنند یک قطره نفت از تنگه‌ هرمز عبور نخواهد کرد، ما علاقمند به دشمنی نیستیم و شعار ما دوستی و برادری است اما غربی‌ها نمی‌خواهند ما را رها کنند و زمانی رها می‌کنند که ما آن‌ها را با تمام قدرت سر جای خود بنشانیم.

به گزارش ایسنا رحیمی در ادامه اظهار کرد: قرار بود که در این مراسم رییس‌جمهور حضور یابد که به دلیل مسائل انبوه کشور و آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها این امر میسر نشد و بنده در این مراسم حضور یافتم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که «قبل از انقلاب ما در بخش خودباوری گرفتار نقص و سستی بودیم و جرات این‌که در عرصه‌ صنعت و فناوری گامی برداریم نداشتیم» ادامه داد: با رهبری امام خمینی پس از انقلاب اسلامی، خودباوری‌ها در ملت ایران شکوفا شد و در مرحله نخست آن که دفاع مقدس بود، شکوفایی این خودباوری در تمام ایران به نمایش درآمد. در دفاع مقدس باور کردیم که می‌توانیم در عرصه‌ علم و صنعت پیشگام باشیم.

وی گفت: امروز این باور به وجود آمده که ایرانی هر جا که هست هوشمند و عزتمند است، آنچه از امام خمینی(ره) در بخش دفاع مقدس آموختیم امروز در بخش فناوری شکوفا شد و با شعار " ما می‌توانیم " دکتر احمدی‌نژاد آمیخته شد و در دولت نهم حرکت نویی آغاز و امروز تحولات در عرصه علم و صنعت، به قدری گسترده است که ما از متوسط جهانی ۱۱ درصد جلوتر افتاده‌ایم.

رحیمی ادامه داد: ما امروز به سرعت در حال کم کردن فاصله‌ها هستیم. فاصله‌هایی که از گذشته به ما تحمیل شد و امروز این خودباوری، با اراده مسوولان آمیخته شده است.

وی گفت: باید در مورد نقصی که میان مدیران و دانشگاهیان وجود دارد چاره‌اندیشی کرد، ما باید مسوولان کشور را به دانشگاه فرا بخوانیم و از آن‌ها کار بخواهیم. اگر ما به دانشگاه وصل شدیم همه جا تبدیل به دانشگاه می‌شود. امکانات در دست ماست و علم در دست شماست و این‌ها باید در جایی به یکدیگر گره بخورد. ما اساتید ارجمند و دانشجویان نمونه داریم، بنابراین باید زمینه کار را در بخش اجرا فراهم کنیم و در این مسیر نخست باید دل‌هایمان را به یکدیگر نزدیک کنیم شعارهای بیهوده از سوی مسوولان اجرایی و اعتراضات بی‌مورد از سوی دانشجویان فاصله‌ را زیاد می‌کند.

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همانطور که وزیر نفت اشاره کردند صنعت نفت ما را انگلیس ربوده است. ماهیت انگلیسی‌ها نیز برای همه روشن است. هیچ جای دنیا به غیر از شر و اختلاف و گرفتاری چیزی به جا نگذاشته‌اند. اکنون نیز همین کار را می‌کنند. همه جا بذر گرفتاری کاشته‌اند. این صنعت ما چنان عادت کرده بود که همه پیچ و مهره‌ها کد داشت. حتی جایگاه اداری و میز و صندلی‌هایش را نیز انگلیسی‌ها تنظیم کرده بودند. اکنون بخش عمده‌ای از نیازهای وزارت نفت به وسیله‌ دانشجویان و فناوران و مهندسان ایرانی فراهم می‌شود.

رحیمی گفت: امروز غیرت ایرانی باید همه موانع را از بین ببرد و هنگامی که غربی‌ها فهمیدند ما در حال پیشرفت هستیم تحریم‌ها را پشت سر هم به ما تحمیل کردند.

رحیمی با طرح این سوال که ما چه بدی با دنیا کرده‌ایم؟ تصریح کرد: ما انقلاب کردیم و دنبال آزادی‌های مشروع، تاسیس مجلس، تفکیک قوا، و قانون اساسی مترقی بودیم، کدام کشور به اندازه ما در جهت دموکراسی آن هم با سرعت زیاد گام برداشته است، معلوم است که آن‌ها نمی‌خواهند ما پیشرفت کنیم. البته در شرق آسیا حرکات ارزشمندی اتفاق افتاده و در این سوی آسیا نیز همه امیدها به ایران است و آن‌ها ایران را سرمشق خود قرار داده‌اند.

معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما راحتی نداریم جز این‌که آنچه در دانشگاه ساخته و پرداخته می‌شود را به خط تولید برسانیم. آن‌ها تحریم‌ها را پس از جنگ به ما تحمیل کردند که راه را کند کنند و امروز بانک مرکزی را برای کند کردن نقل و انتقالات پول و ارز هدف قرار دادند، کشورها را تهدید می‌کنند. بعضی‌ها را تهدید به ترور می‌کنند و ترور نیز کرده‌اند. دانشمندان هسته‌یی خودمان را ملاحظه کنید.

رحیمی با تاکید بر این‌که «باید در این راه قوی باشید» گفت: یکی از راه‌های قوت ما اتصال به دانشگاه است. دانش ما را حرکت می‌دهد. ما اکنون در بخش دفاعی بی‌نیاز هستیم و آماده صادر کردن نیز هستیم، البته این موضوع را دنبال نمی‌کنیم و آن را چیز خوبی برای صادر کردن نمی‌دانیم.

وی ادامه داد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دیگر گرسنه نداریم. فقیر داریم اما گرسنه نداریم. زیرا حداقل معیشت تامین می‌شود ولی باید رفاه مردم را بیشتر فراهم کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: به نمایندگی از هیات دولت می‌گویم که ما آماده حمایت همه جانبه از بخش‌های دانشگاهی و علمی هستیم.

به گزارش ایسنا، رحیمی در ادامه سخنان خود در سومین همایش ارتقای توان داخلی اذعان کرد: ‌ معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بنیاد نخبگان، وزارت علوم و … همه برای حمایت بسیج شده‌اند. اقدامات زیادی صورت گرفته است که می‌توان به مقررات برای حمایت از محصولات نوین صنعتی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ارتقای فناوری و توسعه نوآوری، توسعه استاندارد‌های بومی و ارائه تسهیلات بانکی اشاره کرد، البته در تسهیلات ما با بانک‌ها مشکل داریم بانک‌ها نیز با ما مشکل دارند، بانک‌هایی که ما داریم هنوز برای این ارتقا مهیا نشده‌اند. بیشتر وام‌ها به جهتی سوق یافته که گروهی معدود و سرمایه‌دارانی که از سرمایه‌ خود نمی‌خواهند استفاده کنند از آن بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: متاسفانه بعضی‌ها با این امکانات برای خود بانک خانوادگی زده‌اند. البته در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی داریم جلوی آن‌ها را می‌گیریم، بزودی مجوز یکی دو تا از آن‌ها لغو خواهد شد یا مسوولیت از آن‌ها گرفته می‌شود. برای بازگرداندن معوقات تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.

رحیمی یادآور شد: من امروز آمده‌ام تا مقدمه گسترش روابط دانشگاه با بخش‌های دولتی و اجرایی را فراهم کنم. تجربه به من نشان داده که دشمنان ما را رها نخواهند کرد. آن‌ها نمی‌خواهند چیزی به نام اسلام، انقلاب اسلامی و ایران در دنیا نشو و نما داشته باشد، ولی اگر مقتدر و قوی شدیم آن‌ها ما را رها خواهند کرد.

معاون اول رییس‌جمهور به ذکر مثالی پرداخت و گفت: انگلیسی‌ها سوخت هواپیما‌های ما را قطع کردند. ما هم قطع کردیم، آلمان و فرانسه نیز سوخت ندادند، ما نیز سوخت را قطع کردیم. بعضی از کشورهای آسیایی که می‌خواهند شش دانگ نوکر آمریکایی‌ها باشند، تعرفه کالای‌شان را بالا بردیم، از ده جا پیام آمد که ما مخلصیم.

رحیمی تصریح کرد: این‌که نمی‌شود ایران با این عظمت و بزرگی، کلید اقتصادش و بالا و پایین کردن قیمت دلارش در دست یک کشور کوچک باشد که اگر همه را جمع کنیم به اندازه یک استان کوچک ایران نیست و آن‌ها بتوانند در اقتصاد ما اخلال کنند. باید این بساط را جمع کنیم، هفته‌ای ۱۶۰ پرواز صورت می‌گیرد بعضی‌ها برای خرید به آن‌جا می‌روند در حالی که همه چیز در ایران هست.

معاون اول رييسجمهور گفت: اگر بخواهند اخلال ايجاد كنند همه روابط مسدود خواهد شد، آنها با پول و سرمايه ايراني زنده هستند و اگر اين قطع شود در آستانه موت قرار ميگيرند. قدري گفتيم تبليغات فلان كالاي خانگي ممنوع شود، فورا پيام آمد كه به جاي يك بانك، دو بانك را براي مبادلات ارزي مهيا كردند و اقتدار اينچنين است.