به گزارش افکارنیوز،

جهان دارای شگفتی ها و رمز و رازهای پنهان بسیاری است که برای کشف آنها سالهای سال باید زمان بگذاریم تا شناخته شوند.

دنیای زیر آب یکی از این شگفتی های ناشناخته جهان است که برای شناخت و کشف جنبه های زیبای آن میلیون ها سال باید تحقیق کرد . در زیرآب برخی از جاندارانی زندگی می کنند که بسیار حیرت انگیز هستند.

 

زنبق دریایی گونه ای شگفت آور در اعماق دریا

یکی از این جانداران زیبا و شگفت انگیز، زنبق دریایی است که نام اصلی آن Feather Star است.

زنبق دریایی که با ستاره و خیار دریایی در یک خانواده قرار دارند جزء خارپوستان محسوب می شوند.

 

زنبق دریایی بر خلاف خارپوستان، تا زمانی که هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است، توسط اندام ساقه مانندی به کف اقیانوس می‌چسبد وهمانند یک گل می‌شود و به همین دلیل زنبق دریایی نام گرفته است. هنگامی که این جانور به اندازه کافی بالغ می‌شود، جسم ساقه مانند را از خود جدا کرده و در دریا شناور می‌شود.

زنبق دریایی گونه ای شگفت آور در اعماق دریا

تولید مثل این موجود دریایی بسیار گسترده است . زنبق دریایی در تمام اقیانوس ها و دریاها از قطب شمال تا استوا پراکنش دارد که این نشان دهنده گستردگی زیاد این گونه در نقاط مختلف دنیا است.

این گونه دریایی در خلیج فارس و دریای عمان نیز وجود دارد اما به دلیل اینکه در اعماق دریا زندگی می کند کمتر در عمق کم مشاهده شده است.

زنبق دریایی گونه ای شگفت آور در اعماق دریا

اما موردی که بیش از هر چیز دیگری این جانور را از دیگر اعضای خانواده‌اش جدا می‌کند، اندام‌های بسیار ریزی است که سرتاسر بازوهای آن را پوشانده و آن را شبیه پَر کرده است. زنبق دریایی از این اندام‌های ریز برای سهولت در یافتن غذا کمک می‌گیرد و این اندام‌ها به جانور کمک می‌کنند تا موجودات ریزی همچون پلانکتون‌ها را به راحتی شکار کند.

زنبق دریایی گونه ای شگفت آور در اعماق دریا

زنبق دریایی دارای گونه های مختلفی است که ایران در رابطه با این گونه ها تحقیقات کمی داشته است.

 

حجم ویدیو: 1.81M | مدت زمان ویدیو: 00:00:13