به گزارش افکارنیوز،

کیومرث کلانتری در رابطه با نشست های زمین در تهران و اطراف تهران افزود: خوشبختانه برای ساماندهی آب و خاک دستگاه های مختلفی وجود دارد و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظر در این مقوله فعالیت می کند .

وی افزود: سازمان محیط زیست اگر در منطقه ای انتقال آب و یا حفر چاهی رامشاهده کند براساس استانداردها و معیارهای محیط زیستی ورود می کند.

کلانتری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای هرگونه تخریب محیط زیست و ایجاد هرگونه آلودگی ورود می کند، ادامه داد: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست بررسی و دریافت اطلاعات از روند کار تمام دستگاه ها است.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران تصریح کرد: از سفره های زیرزمینی برای مصارف عادی استفاده بسیاری شده است که این باعث شده سطح آب های زیرزمینی به پایین ترین حد خود برسد و هنگام حفر چاه بر زمین فشار آید و شاهد نشست زمین باشیم.

وی در ادامه افزود: فرونشست ها در شهر و استان تهران به عنوان فاجعه و بحران زیست محیطی به شمار می آید.

کلانتری گفت: تنها راه حل جلوگیری از فرو نشست ها دراستان تهران تزریق آب به سفره های زیرزمینی ، خالی نکردن آنها است که باعث ایجاد تعادل در سطح آب های زیرزمینی می شود.

وی بیان کرد: پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه های اجرایی این است به جای اینکه توسعه حفر چاه ها را داشته باشیم باید به سمت آبخوان داری در بالادست دره ها برویم که این برنامه با عملکرد درست انجام می شود .

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران تاکید کرد: اگر برای آب های جاری آبخوان و گاوین احداث و از هدر رفتن آب ها جلوگیری کنیم، سفره های زیرزمینی با این کار غنی می شوند.

وی با بیان اینکه هر محیطی یک ظرفیت و تحملی دارد، ادامه داد:تخریب محیط زیست از زمانی آغاز می شود که ظرفیت قابل تحمل محیط در نظرگرفته نشود. مانند شهر تهران که با 13.5 میلیون جمعیت در 83 .0 درصد ازجغرافیای کشور جای گرفته اند در صورتی که تراکم کشور 49 نفر و تراکم شهرتهران 996 نفر است که بیش از 20 برابر تراکم در کل کشور است.

کلانتری تصریح کرد: تراکم جمعیت یکی ازعوامل مهم فرونشست های زمین در شهر تهران است و این به دلیل استفاده بیش از ظرفیت آب های زیرزمینی است.

وی افزود: مشکلات زیست محیطی، ناشی از اجرایی نشدن برنامه های آمایشی در شهر تهران است که اگر این برنامه اجرا شود متوجه تراکم جمعیت در تهران خواهیم شد .

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران گفت: برای حل مشکلات زیست محیطی باید اطلاع رسانی و آگاه سازی انجام شود.