به گزارش افکارنیوز،  زهرا نژادبهرام، عضو شورای پنجم شهر تهران اوایل اسفندماه جاری تاکید کرد«سیاست مدیریت شهری در 12 سال گذشته مبتنی بر "شو آف" بوده است» اما تنها با گذشت چند روز از این اظهارنظر غیر کارشناسی اش شهردار جدید پایتخت بزرگترین شوآف را برای کاشت تنها 750اصله درخت در خیابان ولیعصر(عج) راه انداخت. به طوری که بنا به اعلام سایت شهرنوشت - شهردار منطقه 6 از محدودیت ترافیکی اتوبوس‌های BRT مسیر شمال به جنوب حدفاصل چهارراه تا میدان ولیعصر(عج) در روز جمعه همزمان با برگزاری مراسم درختکاری در این خیابان خبر داد-  بخشی از خیابان پرتردد ولیعصر(عج) را بستند و این شریان اصلی حرکتی شمال-جنوب شهر قرق شد تا شهردار تهران آغاز کاشت 750اصله درخت را کلید بزند. همه رسانه ها هم بسیج شدند تا این اقدام وی را بزرگنمایی کرده تا شاید بالاخره کاری با نام نجفی هم در تهران انجام شود.

 در شرایطی روز گذشته این همه سازوکار تبلیغاتی برای کاشت این درختان اندیشیده شد که در سال های قبل نیز این اتفاق و اتفاقات مشابه صورت گرفته بود. به عنوان مثال در 14 بهمن 93 محمدباقر قالیباف شهردار وقت پایتخت در حالی از آغاز اجرای طرح کاشت 5میلیون نهال مثمر و غیر مثمر در تهران خبر داد که کاشت 2هزار اصله درخت 15ساله در همین خیابان ولیعصر(عج) که امسال برای کاشت تنها 750اصله درخت برایش در این همه بوق و کرنا دمیده اند، کاشته شد.

البته شاید یک دلیل آنکه کاشت درخت در دوره مدیریت پیشین شهرداری نیازی به تبلیغاتی که امروز مدیران جدید شهر بدان دست زده اند، نداشت، تعدد پروژه ها و طرح های اجرایی در پایتخت بود. به طوری که برای شهروندان کاشت درخت دیگر از امور عادی شهرداری به حساب می آمد که هرسال در قالب طرح های مختلفی در شهر انجام می شد. به عنوان مثال در سال 94 و 95 پویش «یک عالمه درخت» انجام شد که طی آن در سال95 کاشت 3 میلیون درخت در 354 بوستان پایتخت با مشارکت مردم رقم خورد و در سال 94 نیز طی 2ماه 5میلیون درخت کاشته شد.

به گزارش نیوزفا شاید خالی از لطف نباشد که بخشی از گفت و گوی محمدباقر قالیباف درباره کاشت 2هزار اصله درخت 15ساله که 3سال قبل یعنی در بهمن93 انجام شده را در کنار بخشی از گفت و گوی نجفی درباره کاشت 750اصله درخت 10ساله که روز گذشته کلید خورده در ادامه مرور شود.

قالیباف در بهمن 93؛ (منبع: سازمان بوستان ها و فضای سبز به نقل از پرتال داخلی شهرداری تهران)

«قالیباف گفت: شهرداری تهران در طول سال های گذشته در ایام کاشت درخت -مقارن با اواخر بهمن و اسفند- نهال کاری را در دستور کار خود قرار می دهد و در این راستا همکاران من در شهرداری تهران توفیق پیدا کرده اند تا کمربندی سبز تهران را به 38 هزار هکتار برسانند.

به گفته محمدباقر قالیباف سالانه 2 تا 3 هزار هکتار به مساحت کمربند سبز تهران در جنوب، شمال، شرق و غرب پایتخت افزوده می شود و بر اساس برنامه مشخص مساحت کمربند سبز تهران باید تا 50 هزار هکتار افزایش پیدا کند.

قالیباف ادامه داد: برنامه ریزی شده است تا در سال جاری 5 میلیون درخت مثمر و غیرمثمر را در شهر تهران بکاریم. البته کاشت این درختان با همکاری مردم و همه اقشار و گروه ها همچون دانشجویان، دانش آموزان و ... صورت می گیرد.

 قالیباف به غرس دو هزار اصله درخت 15 ساله در خیابان حضرت ولی عصر (عج) اشاره کرد و گفت: به منظور کاشت درخت در مجموعه خیابان ولی عصر (عج) کار ویژه ای انجام شد چرا که بخشی از درختان این خیابان خشک شده و بخشی به خاطر کهولت سن دچار آسیب دیدگی شده اند. البته چند سال است که نسبت به ترمیم درختان خیابان ولی عصر (عج) اقدام می کنیم و در نگهداری درختان نیز دقت صورت می گیرد. به نحوی که همه درختان این خیابان شناسایی شده و پلاک دار و شناسنامه دار شده اند.

قالیباف با اشاره به کاشت درختان چنار در خیابان ولی عصر (عج) در سال گذشته، عنوان کرد: با تکنولوژی های جدیدی که آورده ایم، تجربه نشان داد که نیاز است درخت هایی با سن بالاتر را در این خیابان بکاریم تا بتوانیم به خوبی از آن ها نگهداری کنیم چرا که بعضی درختان کاشته شده به دلایل مختلف توسط افراد دچار آسیب می شوند.

قالیباف درباره دلیل آغاز به کار کاشت درختان از نیمه بهمن ماه نیز اظهارکرد: کاشت درختان خیابان ولی عصر (عج) پروژه خاصی است چرا که درخت های این خیابان از مسیرهای دوری از داخل کشور به اینجا منتقل می شوند و از زمان آماده شدن ریشه ها، نحوه انتقال و کاشت درختان زیر نظر متخصصان دنبال می شود. بنابر این کاشت این درخت ها باید در زمان خاص خودش انجام شود. طبیعتا روز درختکاری 15 اسفند ماه است اما امسال مقداری زودتر درختکاری را در شهر تهران آغاز کرده ایم.»

نجفی در اسفند96؛ (منبع سایت شهرنوشت وابسته به روابط عمومی شهرداری تهران)

«شهردار تهران تصریح کرد: امروز حدود 750 اصله درخت چنار بین 10 تا 15 ساله به جای آن 750 اصله درختی که دچار سرطان رنگی شده بودند، کاشته خواهد شد؛ این مراسم آغاز هفته درختکاری در تهران است. برای هفت روز پیش رو برنامه های مختلفی تدارک دیده ایم که در هر روز، برنامه مفصلی اجرا خواهد شد.

نجفی در ادامه از شهروندان درخواست کرد تا شهرداری را درباره پوشش گیاهی تهران و حفاظت از فضای سبز یاری کرده و در هر جایی که با مشکل و خطایی مواجه می شوند، حتما موضوع را به شهرداری اعلام کنند.

شهردار تهران در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگاران از اجرای کمپین «درخت در کنار سبزی» خبر داد و گفت: کاشت سبزی در داخل منازل یکی از سنت های نوروزی ما است و معمولا خانم ها از قبل از نوروز این سبزی ها را کاشته و آن ها را به مناسبت روز طبیعت به خارج از تهران می اندازند؛ اما درخواست دارم در این کمپین هر کسی که در منزل خود دارای حیاط است، حداقل یک درخت در حیاط غرس کند. ما نیز در پارک های مناطق مختلف شهر تهران، فضاها و زمین هایی را آماده می کنیم که مردم بتوانند مراجعه کرده و درخت غرس کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با این کار تهران به عنوان یک شهر نمونه در سطح ملی و بین المللی مطرح شود تا  در فاصله زمانی کوتاهی، فضای سبز شهر به چند برابر افزایش پیدا کند.

نجفی تاکید کرد: در شش ماه گذشته حدود هزار و 200 هکتار فضای سبز در کمربند اطراف تهران با آبیاری قطره ای ایجاد کرده ایم که این اقدام نیز در روز سه شنبه به عنوان روز درختکاری افتتاح خواهد شد.»

حال باید نژادبهرام عضو شورای اصلاح طلب شهر تهران پاسخ دهد که کدام یک شوآف است؛ اقدام نجفی با این همه تبلیغ برای کاشت 750اصله درخت 10 ساله ای که تازه کپی از اقدامات مدیریت شهری در دوره قبل است یا اقدام قالیباف برای کاشت 2هزار اصله درخت 15 ساله برای اولین بار آن هم بدون هیچ توییت و بسیج رسانه ای و یا قرق کردن خیابان؟

 در حالی نجفی و مدیرانش تصمیم به کاشت این 750اصله درخت گرفته اند که طبق اظهارات شان این درختان جایگزین 750چنار خیابان ولیعصر می شود که دچار بیماری سرطان رنگی شده و آسیب دیده اند. یعنی درواقع 750درخت قطع می شود و درنهایت اتفاق جدیدی در افزایش درختان این خیابان نخواهد افتاد. ضمن اینکه در بارش برف اخیر در تهران و در روز اول بارش تنها طبق تماس های مردمی 2192 درخت در تهران شکست. این در حالی است که در گذشته وقتی قرار بود هر یک از این درختان به دلیل بیماری قطع شوند کلی حجمه علیه مدیران شهرداری ایجاد می شد اما حالا از افتخارات مدیران اصلاح طلب تهران قطع 750درخت خیابان ولیعصر(عج) است!