به گزارش افکارنیوز،

شاید شما هم از افرادی باشید که علاقه زیادی به تماشای سریال‌های تلویزیونی دارند و ساعت‌های متوالی را برای این کار صرف می‌کنند. با این‌ حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که زیاده‌روی در تماشای تلویزیون اصلا برای رگ‌های خونی در بدن مفید نیست و حتی می‌تواند شانس لخته شدن خون در بدن را هم بیشتر کند. گزارشی از این مطالعه در Journal of Thrombosis and Thrombolysis منتشر شده است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که هرچه افراد وقت بیشتری را جلوی تلویزیون می‌گذرانند، بیشتر با خطر شکل‌گیری لخته خون در بدن خودشان مواجه می‌شوند و حتی احتمال دارد به ترومبوآمبولی وریدی (VTE) مبتلا شوند.

این لخته‌های خون عمدتا در پاها به‌ وجود می‌آیند و می‌توانند به سمت ریه‌ها حرکت کنند. همین اتفاق باعث ابتلا به بیماری مرگباری به نام آمبولی ریه می‌شود. پس از آن‌که این لخته‌های خون در میان مسافران پروازهای هوایی طولانی مشاهده شدند، با اصطلاح economy-class syndrome نیز شناخته می‌شوند.

محققان دانشگاه مینسوتا می‌گویند که نشستن برای مدت طولانی می‌تواند باعث لخته شدن خون در بدن شود، چون این حالت اساسا گردش خون طبیعی و عادی در قسمت‌های مختلف پاها را مختل می‌کند.

آنان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از ۱۵ هزار نفر از آمریکایی‌های ۴۵ تا ۶۴ ساله را مورد بررسی قرار دادند و درنهایت به این نتیجه رسیدند که تماشای بیش از حد تلویزیون با افزایش ۷۰ درصدی خطر شکل‌گیری لخته خون در بدن همراه است. به‌ گفته آنان، این خطر حتی پس از در نظر گرفتن عواملی مانند وزن فرد یا میزان فعالیت‌های ورزشی، باز هم پابرجا باقی ماند.

دکتر یاسوهیکو کوباتا (از اعضای دانشگاه مینسوتا و مسئول مطالعه) می‌گوید: «حتی افرادی که به‌طور منظم به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند، نباید خطرات بالقوه بی‌تحرکی مانند تماشای طولانی‌مدت تلویزیون را فراموش کنند». به‌ گفته متخصصان، افراد می‌توانند شرایطی را برای خودشان ایجاد کنند که هم‌زمان با تماشای تلویزیون، به فعالیت‌های ورزشی هم بپردازند. ترکیب کردن ورزش‌های ایروبیک با تماشای تلویزیون، یکی از پیشنهادات آنان است.