به گزارش افکارنیوز،

تغذیه صحیح و مصرف مواد غذایی سالم به ورزشکاران کمک زیادی می کند، همچنین استفاده نادرست از مواد غذایی برای برخی ورزشکاران نیز بسیار مشکل ساز می شود و آن ها را با یک بحران رو به رو کند تا جایی که ورزشکار نتواند  به آمادگی مورد انتظار خود برسد و در برخی موارد با مشکلات فیزیکی رو به رو شود.

دکتر مریم‌شیرمستی مشاوره تغذیه ورزشی و مسئول کمیته تغذیه هیئت پزشکی ورزشی کرمانشاه در مورد اهمیت تغذیه ورزشکاران با مواد غذایی مناسب و مفید معتقد است؛ یکی از مواد غذایی که می تواند برای ورزشکارانی که بیشتر زمان خود را صرف تمرینات هوازی می کند مفید و موثر باشد روغن زیتون است، البته روغن زیتون فواید بسیاری برای ورزشکاران دارد که به صورت مختصر به برخی از آنان اشاره می کنیم. 

فواید مصرف  روغن زیتون در ورزشکاران:

-خواص ضد التهابی روغن زیتون اثر مثبتی در بهبود و استحکام مفاصل ورزشکاران دارد به همین دلیل برای مبتلایان به روماتیسم و آرتروز نیز توصیه می شود.

-روغن زیتون برای سلامت قلب و عروق مفید است و از طرفی مانع آسیب رساندن رادیکال های آزاد به سیستم قلب و عروق می شود.

-روغن زیتون می تواند (LDL) کلسترول خون را کاهش دهد، بدون اینکه نوع خوب کلسترول (HDL ) را کم کند و به راحتی مانع رسوب پلاک در جدار عروق شده و مانع تصلب شرائین می شود.

-روغن زیتون به دلیل اینکه حاوی چربی های غیر اشباع (MUFA) است باعث اتساع سرخرگ ها شده و از این طریق باعث کاهش و تنظیم فشارخون شده و در راستای کاهش بیماری های قلبی اثر به سزائی دارد.

-بررسی ها نشان داده که مصرف روغن زیتون به طور منظم در تقویت حافظه، پیشگیری از پیری زودرس پوست و جلوگیری از سفید شدن موها نقش دارد.

-به طور کلی مصرف روغن زیتون درسلامت پوست، مو و چشم تأثیر گذار است و تأثیر خوبی در پیشگیری از انواع سرطان ها خواهد داشت.

بدون شک یکی از دلایلی که مربیان ورزشکاران را به استفاده از روغن زیتون به جای روغن های معمولی دعوت می کنند همین موضوع است.

متاسفانه استفاده از روغن های معمولی حتی برای افراد عادی هم مفید نیست و سلامتی افراد را تهدید می کند. همچنین روغن زیتون می تواند  تاثیر بسیار زیادی روی سلامت افراد داشته باشد.