به گزارش افکارنیوز،
 اگر به همراه اعضای خانواده و دوستان برای گشت و گذار در روز ۱۳ فروردین به دشت، پارک و کوهستان می‌روید رعایت توصیه‌هایی می‌تواند سبب کاهش بروز آسیب و صدمه به شما و نیز آلودگی محیط زیست شود.
اگر به شکل گروهی به گشت و گذار می‌روید، هرگز از گروه دور نشوید به ویژه اگر به مکان‌های دور افتاده یا نا آشنا می‌روید، حرکت در گروه و اطلاع دادن به سایر افراد درصورتی که از آن‌ها جدا شده اید مانع از بروز حادثه و مشکل هایی، چون سقوط، گم شدن، حشره یا عقرب گزیدگی، ربوده شدن و مواردی ازاین دست می‌شود.
 
در زمان سفر از مصرف سیگار داخل خودرو یا درون چادر مسافرتی خودداری کنید، زیرا خطر آتش سوزی به همراه دارد، همچنین درصورت مصرف سیگار حتماً آن را خاموش و فیلتر آن را در سطل زباله ایمن بیندازید یا در کیسه قراردهید تا به اولین محل دفع زباله برسید، سیگار یکی از اصلی‌ترین مسبب های بروز آتش سوزی در طبیعت و نیز سمی شدن بستر رودها، منابع آب زیرزمینی و نیز مسمومیت حیوان و گیاهان است.
 
اگر آشنایی با گیاهان ومیوه‌های بومی منطقه‌ای که به آن سفر کرده اید ندارید هرگز از آن‌ها تغذیه نکنید به ویژه توت ها، برخی سبزیجات و قارچ‌ها که می‌توانند سبب مسمومیت و حتی مرگ شوند.
 
در زمان سفر تمامی مواد غذایی وبه ویژه آب آشامیدنی سالم را از منزل تهیه کنید و همراه داشته باشید تا نیاز به مصرف موادغذایی متفرقه پیدا نکنید، همچنین برای جلوگیری از بروز مسمومیت و بیماری‌های دستگاه گوارش، حتماً میوه و سبزیجات را قبل از مصرف شسته و ضد عفونی کنید، همچنین دست‌های خود را قبل و پس از مصرف خوراک با آب سالم بشویید و خشک کنید.
 
از بریدن شاخه‌های درختان و کندن گل‌ها و گیاهان خودداری کنید و به طبیعت احترام بگذارید.
 
خوراکی‌های قابل بازیافت مانند ته مانده خوراکی‌ها را درون زمین دفن و روی آن را کامل بپوشانید.
 
توجه داشته باشید که بوی غذا می‌تواند سبب جلب توجه حشرات و حیوان‌های بومی منطقه و حتی حیوان‌های وحشی شود به همین دلیل همیشه فاصله ایمن را مناطق بِکر و جنگلی رعایت کنید و درصورت مشاهده حیوان وحشی به سرعت منطقه را ترک و وارد خودرو شوید.
 
از شنا در رودخانه، آبشار و عمق دریا خودداری کنید اگر مسلط به شنا نیستید، شنا در آب‌های آلوده می‌تواند سبب ورود میکروب و باکتری‌های خطرناک از راه بینی و دهان به درون بدن و زمینه ساز ابتلا به انواع بیماری‌ها شود همچنین شنا در نزدیکی لبه صخره ها، دریاچه‌های پشت سد و نیز در زمان توفان دریا نیز بسیارخطرناک است و خطر غرق شدن را به همراه دارد.
 
از لَمس حیوان‌ها و پرندگان وحشی در مقصد سفرخودداری کنید، زیرا احتمال ابتلای آن‌ها به برخی بیماری و سرایت به انسان وجود دارد، ازجمله شایع‌ترین بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان، پشه کَنِه و نیش آن است که می‌تواند تا مدت‌ها سبب آسیب و بروز بیماری در انسان شود.

روز طبیعت این وسایل ضروری را همراه خود ببرید

قبل از سفر حتی برای مدت یک روز یا چند ساعت از وضعیت آب و هوای منطقه خود و مقصد سفر مطلع شوید و وسایل مورد نیاز ازجمله چتر یا سایه بان را همراه ببرید، همچنین درصورتی که هوا آفتابی است از عینک آفتابی، لباس پوشیده وکرم ضد آفتاب مناسب برای تمامی همراهان استفاده کنید.
 
تلفن همراه خود را کاملاً شارژ کنید و وسایل جانبی، چون شارژر یدکی یا پاور بانک همراه داشته باشید تا درصورت نیاز بتوانید با مراکز درمانی و پلیس تماس بگیرید.
 
درزمان حرکت درمسیر در گروه‌های سیاحتی از سایر اعضای گروه جدا نشوید و به ویژه به دنبال میان بُر نباشید، زیرا معمولاً سرپرست گروه ایمن‌ترین راه را انتخاب می‌کند و احتمال آسیب دیدن درمسیر انتخابی شما وجود دارد.
 
همراه خود بطری آب، و جعبه کمک‌های اولیه همراه داشته باشید تا درصورت بروز مصدومیت و حادثه بتوانید کمک‌های اولیه مورد نیاز را انجام دهید.

مواد غذایی را برای مدت زمان طولانی درمجاورت نور مستقیم خورشید قرارندهید، زیرا امکان فاسد شدن و مسمومیت آن‌ها وجود دارد. همچنین خوراکی‌های ناشناخته و بومی را آزمایش نکنید به ویژه اگر سابقه ابتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش و آلرژی غذایی دارید.
 
مواد غذایی را کامل حرارت داده و داغ میل کنید، خوردن مواد غذایی خام یا سرد می‌تواند سبب ابتلا به مشکل‌های گوارشی شود، از روشن کردن چراغ پیک نیکی درون خودرو یا چادرمسافرتی خودداری کنید، همچنین وسایل آتش زنه را دور از دسترس کودکان قراردهید، پس از اتمام تهیه خوراک زغال‌ها را کاملاٌ خاموش و از رها کردن آن‌ها درطبیعت خودداری کنید.
 
زیر انداز سالم و به اندازه نفرات به همراه داشته باشید، برخی زیر انداز‌ها دارای رویه‌ای برای جلوگیری از ورود حشره‌ها هستند.
 
خوردن مواد لبنی محلی به ویژه ماست، شیر، پنیر، دوغ و کشک در مسافرت‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال ابتلا به برخی بیماری‌های دستگاه گوارش وجود دارد.
 
بازگشت خود را به ساعت‌های پایانی شب موکول نکنید به ویژه اگر مسیر بازگشت را به درستی نمی‌شناسید، همچنین در زمان بازگشت تمام افراد گروه و دوستان به همراه وسایل را چک کنید تا فرد یا شی خاصی جانماند.
 
قبل از حرکت از سالم بودن خودرو و داشتن سوخت کافی مطمئن شوید، دارو‌های مورد نیاز افراد را به همراه داشته باشید، صابون و ژل‌های ضد باکتری تمیز کننده، قاشق و بشقاب به تعداد کافی همراه ببرید.
 
همراه داشتن چرخ زاپاس سالم، چراغ قوه، جعبه ابزار ماشین و نیز سالم بودن کولر، بخاری و به ویژه برف پاک کن ماشین اهمیت فراوان دارد.
 
درصورت بروز آسیب دیدگی و جراحت ابتدا محل زخم را بررسی و اشیایی، چون چوب یا شیشه را به آرامی ازآن خارج کنید، محل زخم را با آب سالم شسته و با گاز استریل و محلول ضد عفونی کننده شسته و ببندید تا جلوی خونریزی گرفته شودف درصورتی که خونریزی شدید و فرد درحال از دست دادن سطح هوشیاری شده است به سرعت او را به مراکز درمانی انتقال دهید.
 
با رعایت این توصیه‌ها از گشت و گذار در طبیعت به همراه اعضای خانواده و دوستان لذت ببرید.