به گزارش افکارنیوز،

 سردار حمیدی رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به این که فاز نهایی سامانه سپهتن (سامانه نظارت و پایش تردد ناوگان حمل و نقل عمومی) در نوروز امسال بر روی اتوبوس‌ها راه اندازی شد، اظهار کرد: سامانه سپهتن، تخلفات اتوبوس‌ها و متعاقب آن، تصادفات اتوبوس‌ها را در نوروز بسیار کاهش داد.

رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به این که کنترل سنتی، دستی و فیزیکی پلیس بر رفتار رانندگان به خصوص در بخش حمل و نقل عمومی پاسخگو نیست، گفت: در سال ۹۶ حدود ۴.۵ میلیون صورت وضعیت مسافری صادر شده است که کنترل این حجم جابجایی عملا بدون تجهیزات الکترونیکی مقدور نیست.

وی با اشاره به این که شمار اتوبوس‌ها در کشور از ۴ هزار دستگاه در سال ۸۶ به ۱۶ هزار دستگاه در سال ۹۶ رسیده است، افزود: این در حالی است که با اقدامات کنترلی پلیس و بکارگیری تجهیزات الکترونیکی توانستیم شمار کشته‌های این وسایل نقلیه را از ۵۴۳ نفر در سال ۸۶ به زیر ۲۰۰ نفر در سال ۹۶ کاهش دهیم.

رئیس پلیس راه راهور ناجا بر ضرورت توسعه بکارگیری فناوری‌های نوین در حوزه حمل و نقل به خصوص ناوگان حمل و‌ نقل عمومی تاکید کرد و گفت: در عین حال پلیس نیز از فناوری‌های جدید در این حوزه که بتواند از وقوع تصادفات و حوادث جاده‌ای پیشگیری کند، حمایت می‌کند.

وی از توسعه سامانه و تکمیل سامانه سپهتن خبر داد و گفت: پلیس در تلاش است این سامانه را در سال جاری بر روی محموله‌های خطرناک (محموله‌های سوختی، نفتی، مواد شیمایی) راه اندازی کند.