به گزارش افکارنیوز،
 سید نواب حسینی منش گفت: ارتقا آگاهی شهروندان از مزایای انجام معاینه فنی قبل از سفر و احساس مسئولیت آنها موجب شده که هر سال میزان مراجعات در ایام عید افزایش و رشد مثبت داشته باشد. در ایام نوروز همچون سنوات گذشته در روز‌های تعطیل حداقل ۳ مرکز و در روز‌های معمولی کلیه مراکز با تمام ظرفیت کاری فعال بوده اند.
 
حسینی منش افزود: مراکز معاینه فنی شهر تهران در برخی از بازه‌های زمانی همانند ایام نوروز به علت افزایش حجم مراجعات دارای طول صف و مدت انتظار طولانی تری در مقایسه با ایام معمولی است به همین خاطر از شهرمندان تقاضا می شود نسبت به مدیریت زمان مراجعه به مراکز اقدام و قبل از اتمام اعتبار معاینه فنی خودروی خود در زمان‌های عادی به یکی از مراکز مراجعه کنند.
 
مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران با اشاره به فراهم شدن شرایط برای اطلاع از زمان معطلی خودروها در صف های معاینه فنی تهران تصریح کرد: شهروندان می توانند جهت اطلاع از وضعیت شلوغی مراکز با ارسال عدد یک به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ از آخرین وضعیت مدت زمان معطلی و طول صف در مراکز مطلع شوند. همچنین میتوانند با استفاده از سامانه نوبت دهی جهت جلوگیری از اتلاف وقت با تعیین وقت قبلی در زمان و مکان مورد نظر مراجعه کنند. 
 
وی در ارتباط با وضعیت مردودی خودرو‌ها و اهمیت بحث معاینه فنی در ارتقا ایمنی خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ در حدود ۱۲ درصد از یک میلیون و پانصد هزار دستگاه خودرو مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی از تست ترمز مردود گردیده اند این بدان معنیست که نقص ترمز ۱۸۰ هزار دستگاه خودرو توسط تجهیزات تشخیص و رفع ایراد شده است در مراکز معاینه فنی حداقل ۱۸ آیتم مربوط به آلایندگی و ایمنی کنترل میشود که آزمون ترمز یکی از این آیتم‌ها است.
حسینی منش در خصوص معاینه فنی ویژه اظهار داشت در حال حاضر در کلیه مراکز شهر تهران قابلیت انجام واخذ این معاینه فنی امکان پذیر است وکلیه خودرو‌ها با اخذ این معاینه فنی مشمول تخفیف ۲۰ درصدی جهت تردد در محدوده طرح ترافیک خواهند شد. هزینه مربوط به انجام معاینه فنی ویژه با معاینه فنی معمولی کاملا یکسان بوده و تنها در فرایند تست آلایندگی وحدود مجاز گاز‌های آلاینده خروجی از اگزوز با یکدیگر متفاوت است.
 
وی تاکید کرد: خودرو‌های انژکتوری در صورت سلامت کارکرد موتور وکاتالیست به راحتی میتوانند معاینه فنی ویژه را اخذ نمایند میزان مردودی خودرو‌ها در تست آلایندگی در حدود ۲۹ درصد است که ۱۴ درصد از آن مربوط به مردودی خودرو‌ها در معاینه فنی ویژه است.
 
مدیر عامل ستاد معاینه فنی در پایان تاکید کرد با عنایت به اعمال جریمه معاینه فنی به صورت مکانیزه توسط دوربین شهروندان حتما مدت اعتبار معاینه فنی خود را کنترل کنند و جهت مدیریت زمان مراجعه ۱۰ روز قبل از پایان اعتبار معاینه فنی به مراکز مراجعه کنند. 
 
حسینی منش با ارائه آماری از تعداد ثبت خودروهایی که در ایام عید نوروز اقدام به دریافت معاینه فنی کرده اند گفت:  ۳۶ هزار دستگاه خودرو در ایام تعطیلات نوروز به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند.