به گزارش افکارنیوز،

 احمد دلبری متخصص سالمندان در خصوص بیماری‌های دهان در دوره سالمندی گفت: عدم رعایت بهداشت علاوه بر ایجاد بیماری بر حفره دهان می تواند باعث انتقال عفونت از طریق خون و ایجاد بیماری در سایر دستگاه های قلب و حتی مرگ شود.

وی با بیان اینکه ممکن است سالمندان با خشکی دهان مواجه شوند، ادامه داد: همچنین بوی بد دهان که یکی از مشکلات اصلی افراد است می تواند به علت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد. به طوری که توصیه می کنیم در دوران سالمندی هر شش تا دوازده ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه شود.

این متخصص سالمندان در ادامه بیان کرد: خشکی دهان باعث می شود جویدن غذا و قورت دادن به راحتی انجام نشود، مزه اصلی غذا احساس نشود، پوسیدگی بیشتر دندان ها و سوزش زبان و حفره دهانی بیشتر احساس شود. همچنین خشکی در بعضی مواقع می تواند تبدیل به عفونت های قارچی شود که باعث کاهشاشتها در سالمندان عزیز شود.

وی در خصوص علل خشکی دهان در سالمندان تاکید کرد: برای خشکی دهان علل زیادی است ولی در راس آن ها افزایش سن و کاهش ترشح بزاق اشاره کرد مصرف بعضی از داروها مثل ضدافسردگی و خواب آورها می تواند باعث خشکی دهان شود.

دلبری در ادامه سیگار، دخانیات، شیمی درمانی، گرفتگی بینی و تنفس دهانی را از علل دیگر خشکی دهان دانست و افزود: جهت رفع خشکی دهان توصیه می شود: مصرف بیشتر مایعات به میزان حداقل هفت هشت لیوان در روز، شستن زیاد دهان با آب و نمک در طول روز، استفاده از آدامس های بدون قند، ترک سیگار و قلیان.

وی در پایان با بیان اینکه مصرف ادویه زیاد ،غذاهای شور و ترش غذاهای خشک و حجیم نیز باعث خشکی بیشتر دهان می شود، در برنامه رادیویی سلامت اظهار داشت: از مصرف خودسرانه داروها اجتناب کنید و به پزشک معالج درباره خشکی دهان خود اطلاع دهید تا تجویز مناسب را دریافت کنید.