به گزارش افکارنیوز،
مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مرحله دوم طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال از امروز ۱۸ فروردین ماه در کشور آغاز شد.

مهدی شفیعی در خصوص عملکرد اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال گفت: خوشبختانه با توجه به پوشش بالای واکسیناسیون و انجام طرح‌های واکسیناسیون تکمیلی، سال هاست که در ایران بیماری فلج اطفال مشاهده نشده است.

وی افزود: برای حفظ ایمنی کودکان و جلوگیری از بازگشت بیماری با توجه به وجود بیماری در دو کشور همسایه یعنی پاکستان و افغانستان، همه ساله کلیه کودکان اتباع خارجی و کودکان مناطق سیاری در دو مرحله تحت پوشش واکسیناسیون تکمیلی و واکسن فلج اطفال خوراکی قرار می‌گیرند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطر نشان کرد: مرحله اول این طرح در تاریخ ۵ تا ۸ اسفند سال ۹۶ اجرا شده و مرحله دوم نیز در تاریخ ۱۸ تا ۲۱ فروردین سال جاری انجام خواهد شد.

وی عنوان کرد: کودکانی که تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند متولدین ۵ اسفند ۹۱ تا ۲۱ فروردین ۹۷ هستند.

شفیعی اذعان داشت: کل کودکان واکسینه شده در مرحله اول ۱۷ هزار و ۸۵۱ نفر بوده اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۲۶۳ نفر را کودکان اتباع خارجی شامل می‌شوند.

وی در پایان اظهار داشت: بیماری فلج اطفال از جمله بیماری‌هایی است که بیشتر افراد مصون نشده را مبتلا می‌کند و عوارض این بیماری می‌تواند فلج اندام‌ها (معمولا در یک عضو دست یا پا) و حتی مرگ در کودکان باشد.