به گزارش افکارنیوز،

بر خلاف باور عمومی، غذا‌های تند و استرس باعث زخم معده نمی‌شوند، اما هر دو می‌توانند زخم معده را بدتر کنند.

درد شکم

یک لایه ضخیم از مخاط، داخل معده را پوشانده است که آن را از شیره معده که فوق العاده اسیدی است، حفظ می‌کند و هر زمان که این لایه مخاطی وجود نداشته باشد، این شیره اسیدی بافت معده را می‌خورد و موجب بروز زخم می‌شود.

آیا گمان می‌کنید به زخم معده دچار هستید؟ علائم اولیه زخم معده با سایر بیماری‌ها مشترک هستند، بنابراین برای اطمینان از بیماری خود، ببینید که آیا برخی و یا همه علائم زیر را دارید یا نه.

معده درد

جای تعجب نیست که شایع‌ترین علامت زخم معده، درد معده است. معمولا احساس درد و سوزش در نیمه میانی شکم ایجاد می‌شود. از آنجا که زخم معده (زخم گوارشی) به معنای واقعی کلمه، وجود زخم‌هایی در پوشش معده یا روده کوچک است، درد به طور کلاسیک در ارتباط با ترشح اسید است.

التهاب ناحیه معده باعث انقباض‌های متناوب و تهوع ناشی از این حالت خواهد شد و اگر عضلات شکمی به شدت منقبض شوند، می‌تواند باعث استفراغ گردد

در این حالت، معمولا شدت درد بین وعده‌های غذایی و در شب به حداکثر می‌رسد، زمانی که اسید در معده ترشح شده است، اما هیچ غذایی برای هضم وجود ندارد. مصرف آنتی اسید‌ها می‌تواند به طور موقتی درد را تسکین دهد، اما احتمالا درد تا زمانی که زخم معده درمان نشود، ادامه خواهد داشت.

قی کردن یا سوزش سردل

از آن جا که زخم دیواره معده به طور مداوم در معرض اسید قرار دارد، درد معده اغلب با سوزش مزمن سردل و قی کردن همراه می‌شود (که ناشی از بازگشت اسید به داخل گلو است). علائم دیگری مانند نفخ، آروغ زدن و احساس پری معده نیز ممکن است پدیدار شود.

اگر خودتان از دارو‌های آنتی اسید استفاده کنید، ممکن است علائم موقتا کاهش پیدا کنند، اما بهتر است این مشکل را با پزشک در میان بگدذاریدو علت اصلی بروز زخم معده، وجود باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری در معده و دیگری استفاده طولانی مدت از آسپرین و دارو‌های مسکن مانند ایبوپروفن و ناپروکسن است..

استفراغ یا حالت تهوع

استفراغ یا حالت تهوع نیز ناشی از التهابی است که در اثر تشدید زخم معده رخ می‌دهد. التهاب ناحیه معده باعث انقباض‌های متناوب و تهوع ناشی از این حالت خواهد شد و اگر عضلات دیواره شکمی به شدت منقبض شوند، می‌تواند باعث استفراغ گردد.

در برخی موارد این علائم به دلیل زخم معده ایجاد می‌شوند و غذا نمی‌تواند به راحتی به روده کوچک منتقل شود. پزشک می‌تواند علت دقیق زخم را تعیین کند و به احتمال زیاد آن را با دارو‌های آنتی بیوتیک درمان نماید. اما اگر شواهدی از انسداد وجود داشته باشد، احتمالا برای درمان باید در بیمارستان بستری شوید.

استفراغ خونی یا مدفوع خونی

زخم می‌تواند خونریزی کند و باعث استفراغ خونی شود یا موادی که به نظر می‌رسد شبیه قهوه هستند (خونی است که در معده رسوب کرده است). همچنین ممکن است مدفوع شما سیاه رنگ و خونی شود که این هم می‌تواند نشان دهنده خون هضم شده باشد. هر دو نشانه نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

درد قفسه سینه یا درد کمر

درد زخم معده می‌تواند به پشت و یا سینه گسترش یابد. اگر زخم از طریق دیواره روده نفوذ کرده باشد، می‌تواند درد شدیدتر، طولانی‌تر و سخت‌تر شود. زخم‌ها همچنین می‌توانند باعث سوراخ شدن معده گردند، در این صورت شما ممکن است درد ناگهانی و شدید معده را که به طور مداوم بدتر می‌شود، تجربه کنید. در این حال باید به سرعت خود را به اورژانس برسانید.

اگر پزشک به وجود زخم معده خیلی شک کند، ممکن است آندوسکوپی معده را تجویز نماید تا مشکل به طور قطعی تشخیص داده شده و درمان گردد. زخم‌ها عمدتا با دارو‌های کاهش دهنده اسید درمان می‌شوند و اگر عفونت معده با هلیکوباکترپیلوری تشخیص داده شود، مصرف دارو‌های آنتی بیوتیک آغاز می‌گردد.