به گزارش افکارنیوز،

رضا مسائلی در خصوص حمایت از کالای ایرانی در زمینه تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: بر اساس برنامه ریزی دولت در سال ۹۷، مقرر شد با محوریت وزارت بهداشت،سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت،معاونت علمی ریاست جمهوری، انجمن‌ها و تشکل‌های مربوط به تولید کنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی از پتانسیل بالای کشور در زمینه توسعه صادرات تجهیزات پزشکی استفاده شود. این در حالی است که ظرفیت کشور در زمینه توسعه صادرات ملزومات پزشکی بسیار بالا است.

وی افزود: در سال ۹۶، حدود ۲۴ میلیون دلار صادرات تجهیزات پزشکی در کشور داشته ایم. بر این اساس به منظور افزایش ظرفیت‌های موجود در کشور با برنامه ریزی و امکان سنجی‌های صورت گرفته در نظر داریم سهم صادرات ملزومات پزشکی را در سال ۹۷، به ۲۴۰ میلیون دلار افزایش دهیم. بنابر این میزان صادرات ۱۰ برابر سال ۹۶، است. این امر از جمله اهداف اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در سال جدید است.

مشاور وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: به منظور تحقق افزایش ده برابری صادرات تجهیزات پزشکی توجه به کیفیت تجهیزات پزشکی وارتقای استاندارد‌های آن بر اساس استاندارد‌های بین المللی و همکاری و مشارکت سازمان توسعه تجارت برای حضور ایران در ۴ نمایشگاه بین المللی از جمله اقداماتی است که باید در راستای حمایت از کالای ایرانی انجام شود.

مسائلی عنوان کرد: در مباحث ارتقای استاندارد‌های بین المللی، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی باید علاوه بر کسب پروانه ساختی که وزارت بهداشت برای تجاری شدن و فروش محصولات در بازار به طور قانونی صادر می‌کند استاندارد‌های بین المللی و اتحادیه اروپا را نیز اخذ کند.

وی اذعان داشت: به منظور افزایش حمایت از تجهیزات پزشکی داخلی همکاری سازمان توسعه تجارت برای حضور کشورمان در نمایشگاه‌های بین المللی نیز یک امری ضروری است، بنابر این تولید کنندگان ملزومات پزشکی در قالب پاویون‌های مستقل جمهوری اسلامی در حوزه تولید تجهیزات در ۴ نمایشگاه بین المللی دنیا به صورت مستقل حضور خواهند داشت که شامل نمایشگاه مدیتا در آلمان، نمایشگاه عرب هلث در امارات، نمایشگاه عمان هلث در عمان و نمایشگاه تجهیزات پزشکی در کشور برزیل می‌شود. بر این اساس برای حضور شرکت‌های تولید کننده داخلی قسمتی از هزینه‌ها توسط دولت پرداخت شده و علاوه بر آن تلاش می‌شود هزینه‌های سربار برای حضور در نمایشگاه بین الملی نیز تا حد امکان کاهش یابد.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت افزود: در طی هفته جاری فراخوانی از شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پزشکی منتشر خواهد شد تا به منظور هدف گذاری جهت کسب صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری از شرکت‌های تولید کننده دعوت شود تا به منظور رسیدن به هدف حمایت از تولید داخلی نسبت به تعهدات تولیدی خود اقدام کنند. بر این اساس پایش، کنترل و نظارت اداره کل تجهیزات پزشکی نیز به طور کامل انجام می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: معاونت علمی ریاست جمهوری نیز برای شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌هایی که توانایی لازم در کسب استاندارد‌های بین المللی را داشته باشند، تسهیلاتی را در نظر گرفته است تا بخشی از هزینه‌های دریافت استاندارد‌های بین المللی را پرداخت و به منظور افزایش توسعه صادارات تجهیزات پزشکی در سال ۹۷، از تولید کنندگان داخلی حمایت کند.