به گزارش خبرانلاین، نکته قابل توجه این که تجهیزات پیامک در شبکه تلفن ثابت، گوشی تلفن نیست،بلکه محصولی مانند نمایشگرهای شمارهدار است که برای ارسال پیام کوتاه از تلفن باید به گوشی تلفن ثابت وصل شود.سرویس ارسال پیامک در شبکه تلفن ثابت از طریق گوشیهایی امکانپذیر است که استاندارد و دارای قابلیت ارسال یا دریافت پیامک باشند.
برای استفاده از این خدمت به ثبت‌نام و بهتر از آن پرداخت پول نیاز نیست و تمامی مشترکان تلفن ثابت می‌توانند با تهیه گوشی از این سرویس استفاده کنند. تعرفه ارسال پیامک شبکه تلفن ثابت به ثابت(شهری) ‌ یک پالس، تلفن ثابت به ثابت(بین شهری) ‌ دو پالس، تلفن همراه به ثابت(شهری و بین‌شهری) ‌ طبق تعرفه تلفن همراه به زبان فارسی دو پالس و به زبان انگلیسی پنج پالس، تلفن ثابت به همراه(شهری و بین شهری) ‌ دو پالس و تلفن ثابت به سایر کشورها(بین‌الملل) ‌ پنج پالس است.
سرویس پیام کوتاه تلفن ثابت، ارسال پیام‌های کوتاه متنی را در شبکه‌های تلفن ثابت و هم‌چنین امکان تبادل با شبکه موبایل را ممکن می‌سازد، این سرویس باعثمی‌شود تا بتوان خدمات متنوع دیگری را نیز از طریق دستگاه‌های تلفن ثابت عرضه کرد.
برای ارسال پیام از شبکه تلفن ثابت، ابتدا باید به منوی دستگاه تلفن خود وارد شده و شماره ۹۷۱۷۰۰۰ را در قسمت SMS Center در هر دو قسمت Deliver و Submit وارد کنید.
پس از آن پیام‌های خود را با انجام مراحل زیر ارسال کنید:
۱دکمه نوشتن(Write) را فشار دهید.
۲ - پیام خود را توسط دکمه‌های موجود تایپ کرده و دکمه OK را فشار دهید.
۳ - شماره تلفن مقصد(گیرنده) را وارد کرده و دکمه OK را فشار دهید.
پیام شما ارسال خواهد شد و پیغام موفق(Successful) برروی گوشی شما نمایش داده می‌شود؛ درصورت دریافت پیام توسط گیرنده، ‌ گوشی شما با پخش آلارم و اعلام برروی صفحه نمایش، تحویل موفق پیام(delivery) را به شما اعلام می‌کند.
درصورت دریافت پیام توسط گوشی شما، دکمه "خواندن" پیام (read) را فشار دهید و بدین ترتیب آخرین پیام دریافتی شما برروی گوشی نمایش داده میشود.