به گزارش افکارنیوز، هایده نکتهدان در گفتوگو با فارس در خصوص راههای انتقال ویروس ایدز اظهار داشت: باید آموزش را کاربردی و مطابق با فرهنگ و نیاز جامعه و متداوم دنبال کرد؛ مطلبی را که در دبستان آموزش داده میشود نمیتوان در دبیرستان بیان کرد و نوع مطالب متفاوت است؛ چقدر و چه زمان گفتن در مسئله آموزش بسیار مهم است.

وی گفت: محیط‌های آرایشگاه‌های زنانه در صورت عدم رعایت بهداشت، مستعد انتقال بیماری‌هایی مانند ایدز است؛ زمانی که به خانم‌ها می‌گوئیم دقت کنند تیغ مصرفی خود را در آرایشگاه همراه خود ببرند یا به آرایشگران آموزش‌های بهداشتی و پیشگیری می‌دهیم، همه اینها زمانی مؤثر هستند که این مطالب را به کار ببندند و آگاهی به عمل تبدیل شود.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: دفع کردن صحیح تیغ در آرایشگاهها نیز از دیگر نکات مهم جلوگیری از بیماری‌های واگیردار است. ما در بازدیدهایی که از آرایشگاههای زنانه داشتیم تذکرات بهداشتی می‌دهیم

وی تصریح کرد: ‌ تیغ‌ها، موچین‌ها، قیچی‌های تیز کوچک، ابزار پدیکور و مانیکور که برای ناخن‌های پا و دست استفاده می‌شود ممکن است موجب خراش و آسیب‌دیدگی و پارگی پوست شده و انتقال انواع بیماری‌ها از جمله ایدز را در پی داشته باشد.

این محقق بیماریهای ایدز خاطرنشان کرد: در انواع تاتو نیز اگر سوزنهای یکبار مصرف استفاده نشود موجب انتقال بیماریهایی مانند ایدز میشود.