به گزارش افکارنیوز،

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد همراه با گرد و خاک میزان غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان را به حدود ۶ برابر حد مجاز رساند.

علی ملاشاهی اظهار داشت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در زاهدان به بیش از ۷۰ کیلومتر بر ساعت رسید که موجب شد غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۸۳۴ میکروگرم بر متر مکعب برسد.

وی افزود: با توجه به اینکه حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است این میزان از ذرات معلق در هوا نشان دهنده این است که طی این مدت میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهر زاهدان به حدود ۶ برابر حد مجاز رسیده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این میزان حدود ۲ برابر حد بحرانی است، ادامه داد: در پی این رخداد علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان به یک هزار و ۵۰۰ متر کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه احتمال افزایش سرعت باد تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت در زاهدان وجو دارد، گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک تا امشب در نواحی مرکزی سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

ملاشاهی با اشاره به اینکه از فردا از شدت سرعت باد کاسته می‌شود، خاطر نشان کرد: طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه از شدت وزش باد در نواحی مرکزی استان کاسته می‌شود، اما در مرز شرقی و جنوب شرقی استان در این ۲ روز وزش باد و گرد و خاک ادامه دارد.