به گزارش افکارنیوز،

بدن انسان دارای دمای اصلی و طبیعی ۳۷ درجه سانتیگرد است. هرگونه تغییر در این حالت اصلی، بیانگر این است که مشکل و اختلالی در قسمتی از بدن پیش آمده است. در واقع تب یک مکانیسم محافظتی بدن بوده و پاسخ بدن به آسیب است. تب اساسا به جای اینکه یک علامت باشد یک مکانیسم حفاظتی بدن است و در واقع شروع فرایند درمان طبیعی بدن که توسط مکانیسم‌های دفاعی بدن صورت میپذیرد.

مکانیسم عمل تب در بدن چگونه است؟

تب به حرکت گلبول‌های سفید خون کمک میکند تا عامل بیماریزا و مهاجم را نابود کند. تب نشانه مبارزه بدن در مقابل عوامل بیماری زا است، و در صورتی که مقدار آن خیلی زیاد نباشد، اغلب دارو‌های خانگی برای درمان آن مصرف می‌گردد. با این وجود، برای جلوگیری از افزایش تب و ایجاد نقص در بدن، تب باید دائماً کنترل شود.

علت تب چیست؟

عوامل مختلفی در بروز تب و بالارفتن دمای بدن انسان دخالت دارند از جمله مهمترین این عوامل موراد زیر را میتوان نام برد:

عفونت در قسمتی از بدن

کم خونی

حمله قلبی

سکته مغزی

ضربه مکانیکی

خونریزی

برخی بیماری‌های التهاب مفاصل

واکنش‌های دارویی و حساسیتیمانند آنتی بیوتیک ها، دارو‌های ضد فشارخون بالا یا دارو‌های تشنج

سرطان و تومور‌های بدخیم

زمان تخمک گزاری زنان

گرمازدگی

درمان تب با روش‌های خانگی

روش‌های زیر برای درمان خانگی تب زمانی که فردی دچار تب خفیف است، توصیه میشود:

استراحت

یکی از مهمترین و اولین راه درمان تب استراحت کافی است. در حالت تب مکانیسم دفاعی بدن فعال میشوند و بنابراین استراحت کافی به بدن کمک خواهد کرد که این مکانیسم دفاعی بهتر عمل کند.

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد و پایین آوردن تب برای تب‌های بالاتر از ۳۹ درجه سانتی گراد لازم و ضروری است. به منظور درمان تب میتوان بر روی پیشانی کمپرس قرار داد و استفاده از حوله مرطوب و یا اسفنج خیس نیز بر روی پیشانی موثر است. اضافه کردن چند برگ اسطوخودوس به آب نیز احساس آرامبخشی را به فرد بیمار منتقل میکند. همچنین حمام با آب ولرم نسبتا خنک نیز به پایین آمدن دمای بدن کمک میکند.

خنک نگه داشتن دمای محیط

علیرغم اینکه در زمانی که فردی تب دارد اصولا تب وی همراه با لرز میباشد، اما از انداختن پتو و پوشاندن لباس زیاد به فرد تب دار خودداری کنید و هوای محیط را خنک و مرطوب نگه دارید. استفاده از دستگاه‌های خنک کننده هوا میتواند مفید باشد، این کار باعث کاهش احساس گرگرفتگی و تعریق بیمار میگردد.

خوردن مایعات زیاد

در اثر تب بالا، بدن آب زیادی از دست میدهد؛ بنابراین برای درمان تب ضروری است مایعات زیاد را به بیمار بدهید. قرار دادن انواع آبمیوه، سوپ و سبزیجات در برنامه غذایی شخصی که مبتلا به تب است بسیار مفید خواهد بود.

ریحان

استفاده از برگ‌های ریحان یکی از مهمترین دارو‌های گیاهی است که برای درمان خانگی تب از آن استفاده میشود. برگ‌های گیاه ریحان نه تنها درجه حرارت بدن را پایین می‌آورد بلکه درد را نیز تسکین میدهد. در حقیقت استفاده از برگ‌های ریحان یک پیشگیری کننده و درمان کننده برای تب‌های فصلی است.

سیر

گیاه سیر سرشار از خواص ضد ویروسی، ضد قارچی و آنتی باکتریال است و به کاهش تب کمک میکند. به منظور استفاده از سیر برای درمان تب، چند عدد سیر را بکوبید و آن را با روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید تا به خمیری نرم تبدیل شود. سپس این خمیر را روی پا‌های بیمار تبدار بگذارید. توجه کنید که روی برخی از قسمت‌های پا باید برای خروج حرارت از بدن باز بماند. با باند تمیزی قسمت‌های آغشته به خمیر سیر را ببندید و شب تا صبح آن را به همین حالت بگذارید تا تب پایین بیاید.

آبلیمو

خوردن آب لیموترش تازه همراه با نصف لیوان آب و کمی عسل، نوشیدنی مناسبی برای بیمارن تب دار است. همچنین خوردن آبلیمو شیرین تازه نیز به کاهش التهاب و عطش بیمار کمک کرده و برای درمان تب و پایین آوردن آن موثر است.

درمان دارویی تب

زمانی که تب بسیار بالا باشد، یا برای چند روز و به طور مداوم ادامه داشته باشد، لازم است که به پزشک مراجعه نموده و درمان دارویی مورد نیاز صورت گیرد. استفاده از برخی قرص‌ها و دارو‌های تب بر مانند استامینوفن، ایبوبروفن به شکل قرص و شیاف و قرص اسپیرین از رایجترین دارو‌های شیمیایی برای درمان تب است.