به گزارش ایرنا،'ابراهیم خدایی' اظهار داشت: براساس قوانین آموزشی، اصولا هیچ فردی نمی تواند با مدل كمتر از ۱۴ فارغ التحصیل كارشناسی ارشد شود كه البته رشته های دكتری دامپزشكی و پزشكی و كارشناسی ارشد پیوسته از استثناهای این قانون هستند.

وی توضیح داد: بنابراین تنها افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد پیوسته و یا دامپزشکی و پزشکی هستند اجازه دارند که با معدل کمتر از ۱۴ در آزمون دکتری سال ۹۱ شرکت کنند و داشتن حداقل معدل ۱۴ برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته برای شرکت در آزمون دکتری همچنان برقرار است.

خدایی زمان ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۱ را روز یکشنبه، ۲۵ دی ماه ذکر کرد و گفت: دفترچه راهنمای ثبت نام نیز از فردا یا پس فردا بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی www. sanjesh. org قرار می گیرد و تهیه مدارک ثبت نام نیز صرفا به روش اینترنتی امکان پذیر است.

وی هزینه ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۱ را ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: داوطلبان می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش و با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب، نسبت به تهیه مدارک ثبت نام اقدام کنند.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش ادامه داد: آزمون دکتری سال ۹۱ در حدود ۲۸۷ رشته امتحانی و ۱۵۵۰ درس برگزار می شود.

خدایی یادآور شد: در آزمون دکتری سال ۹۱ برای سوالات استعداد تحصیلی، ضریب ۱ و برای سوالات درس زبان خارجی نیز ضریب ۲ تعیین شده است اما سوالات درس های تخصصی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این آزمون، از ضریب ۴ برخوردارند.

وی با بیان اینکه هنوز ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری سال ۹۱ قطعی نشده است گفت: ظرفیت پذیرش آزمون دکتری تا اسفندماه امسال و بعد از اعلام ظرفیت از سوی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، نهایی و اعلام خواهد شد.

دومین آزمون نیمه متمركز دكتری، ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۱ در حوزه های امتحانی سراسر كشور برگزار می شود.