به گزارش مهر، سرهنگ عباسعلی محمدیان صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به انهدام باند بزرگ سرقت و زورگیری در پایتخت اظهار داشت: پلیس آگاهی در قبال جرائم خشن حساسیت ویژه ای دارد و با گروه هایی که به صورت سریالی یا خاص اقدام به انجام سرقت یا اعمال مجرمانه می کنند برخورد می کند. از اوایل دی ماه امسال شاهد سرقت چندین دستگاه خودرو در شمال و شمال شرق تهران با انجام تصادفات ساختگی بودیم. اعضای این باند پس از ایجاد تصادف هنگامی که مالک خودرو برای بررسی صحنه پیاده می شد بلافاصله خودرو مورد نظر را سرقت می کردند ضمن اینکه اگر مالباخته پلاک خودرو را یادداشت می کرد عمدتا این پلاک مخدوش یا سرقتی بود.

وی ادامه داد: با انجام اقدامات ویژه و چهره نگاری و با توجه به اینکه اعضای این باند اقدام به زورگیری و کیف قاپی نیز می کردند موفق شدیم ۴ مجرم سابقه دار را در این رابطه شناسایی کنیم. اما چون اعضای این باند مکان سکونت خود را جابجا می کردند روند شناسایی با تاخیر روبرو شد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: همچنین با انجام اقدامات اطلاعاتی و شناسایی سرانجام مخفی گاه متهمان شناسایی و بامداد روز گذشته ماموران پلیس آگاهی به صورت همزمان در ۱۰ نقطه در تهران و یکی از شهرک های خارج از تهران موفق به دستگیری ۸ مرد و ۴ زن در این رابطه شدند. با انتقال متهمان به پایگاه پلیس مشخص شد بسیاری از آنها دارای سابقه کیفری بوده و ۳ نفر پس از آزادی از زندان در کمتر از یک ماه بار دیگر مرتکب اعمال مجرمانه شده اند.

سرهنگ محمدیان تاکید کرد: اعضای این باند که کلکسیونی از جرائم را در پرونده خود دارند از زنان برای پوشش استفاده کرده و در قالب مسافربر اقدام به زورگیری از افراد می کردند. اعضای این باند ۱۹ تا ۲۵ سال سن دارند و با خودروهای سمند، پژو و پراید اقدام به زورگیری، کیف قاپی و سرقت خودرو با تصادف ساختگی می کردند.

وی افزود: بر اساس بررسیها اعضای این باند خشن که از چاقو، قمه و تبر در سرقتها استفاده می کردند علاوه بر مجروح کردن تعدادی از طعمه های خود در یک مورد نیز زن جوانی را که به عنوان مسافر سوار خودرو شده بود مورد آزار و اذیت قرار دادند. البته با توجه به جدیت قوه قضائیه در برخورد با پرونده های آزار و اذیت امیدواریم این مجرمان به سزای اعمال خود برسند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با هشدار به رانندگان در مورد تصادفات ساختگی گفت: رانندگان در صورتیکه احساس می کنند تصادف ایجاد شده ساختگی است قبل از خروج از خودرو آن را خاموش کرده و سوئیچ را به همراه خود ببرند. چون این اقدام فرصت هرگونه سوء استفاده را می گیرد. همچنین در هنگام سرقت به چهره افراد توجه لازم را داشته باشند تا در بررسی پرونده و آلبوم مجرمان بتوانیم سریعتر به سرنخ های خوبی برسیم.

محمدیان در پایان از مسافران خواست در ساعات اولیه شب یا صبح برای جابجایی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.