به گزارش افکارنیوز،
مجتبی یزدانی در تشریح برنامه‌های شهرداری تهران بمناسبت برگزاری باشکوه نماز عید سعید فطر، گفت: ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر متشکل از ۹ کمیته اجرایی می‌باشد که مسؤولیت کمیته پشتیبانی با حوزه معاونت خدمات شهری و کمیته فرهنگی و تبلیغات با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران می‌باشد.

یزدانی در ادامه اهم اقدامات و برنامه ریزی‌های صورت گرفته در حوزه معاونت خدمات شهری را برشمرد و گفت: پهنه بندی‌ها و تقسیم شرح وظایف مناطق، سازمانها، ادارات کل در راستای اجرای برنامه‌ها و نگهداشت مسیر‌های منتهی به مصلی و محدوده پیرامون آن انجام شده است.

استقرار ۱۳۵ نفر نیروی آتش نشان، ۶۰ دستگاه خودروی عملیاتی در محل‌های تعیین شده/ استقرار ۲۰۵ نفر نیروی انضباط شهری و ۷۴ دستگاه موتور در محل‌های تعیین شده

وی در ادامه با بیان این که هماهنگی‌های لازم در خصوص جانمایی محل استقرار نیرو‌های آتش نشان، اورژانس شرکت شهرسالم و اکیپ‌های شهربان صورت گرفته است، گفت: ۶۰ دستگاه خودروی عملیاتی و ۱۳۵ نفر نیروی سازمان آتش نشانی در محل‌های تعیین شده مستقر خواهند شد. نیرو‌های انضباط شهری نیز در ۷ پهنه در محدوده پیرامونی مصلی به استعداد ۲۰۵ نیروی انسانی، ۷۴ دستگاه موتور مستقر می‌شوند.

نظافت، پاکیزه سازی و جمع آوری پسماند و نگهداشت محدوده مصلی و محوطه پیرامونی با ۴۷۳ نفر نیرو و تجهیزات لازم

یزدانی با توضیح این که با برنامه ریزی‌های انجام شده نظافت، پاکیزه سازی و جمع آوری پسماند و نگهداشت در محدوده مصلی و محوطه پیرامون آن توسط سازمان مدیریت پسماند و با همکاری مناطق ۳،۷ و ۶ با ۴۷۳ نفر نیروی خدمات شهری مجهز به کلیه تجهیزات و امکانات شامل: ۹ دستگاه فان،۸ دستگاه جاروی بزرگراهی، ۹ دستگاه تانکرآب و ۹ دستگاه خاور صورت می‌گیرد، عنوان کرد:همچنین پهنه بندی محوطه پیرامون مصلی جهت جمع آوری پسماند خشک توسط مناطق ۲۲ گانه با بکارگیری نیرو‌ها و تجهیزات لازم انجام خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار کرد: رسیدگی ویژه به امور نگهداشت شهر بویژه در محور‌های منتهی به مصلی شامل شستشو، نظافت و پاکیزه سازی کلیه المان ها، احجام، جداول، نرده‌های ترافیکی، گاردریل، پل ها، لایروبی انهار، شستشو، تخلیه و رفع عیوب مخازن، هماهنگی جهت گل آرایی جایگاه نماز عید سعید فطر و گلکاری، ترمیم فضای سبز و کاشت گل‌های فصلی و ساماندهی فضای سبز داخل محوطه مصلی از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا می‌باشد.

یزدانی تصریح کرد: اکران طرح‌های فرهنگی متناسب با عید سعید فطر با محوریت فرمایشات مقام معظم رهبری و تهیه و نصب بنر در سطح شهر بر روی بیلبورد‌ها و سازه‌های پرتابل و اطراف مصلی با هماهنگی کمیته فرهنگی و تبلیغات بر روی ۱۰۰ عرشه پل و بیلبورد،۵۰۰ پرتابل در سطح شهر تهران و ۱۰۰ سازه متحرک در محیط‌های پیرامونی مصلی تهران از جمله اقدامات سازمان زیباسازی و مناطق در روز عید سعید فطر می‌باشد.

خدمات رسانی رایگان ۴۵۰ دستگاه تاکسی ون در ۵ مسیر و داخل مصلی به منظور جابه جایی نمازگزاران

معاون شهردار تهران با بیان این که جهت تسهیل در تردد نمازگزاران عزیز و ساماندهی پارکینگ‌های اطراف مصلی جلسات متعددی با حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شده است و در این راستا از تمام ظرفیت‌های لازم بهره خواهیم گرفت، اظهار کرد: برای این منظور ۴۵۰ دستگاه تاکسی ون در ۵ مسیر تعیین شده و داخل مصلی به شکل رایگان به جابه جایی نمازگزاران خواهند پرداخت.

اختصاص ۷۶۳ دستگاه اتوبوس در ۲۱ مبدا جهت خدمات رسانی به نمازگزاران

وی در ادامه با اشاره به این که شرکت اتوبوسرانی نیز با اختصاص ۷۶۳ دستگاه اتوبوس در ۲۱ مبدا به خدمات رسانی به نمازگزاران خواهد پرداخت، گفت: ۹۰ دستگاه اتوبوس دوکابین در میادین، پایانه‌ها و محلات منتخب بمنظور انتقال نمازگزاران به مصلی و برگشت آنان به مبادی اولیه (۲۱ مبدا) مستقر خواهند شد. ضمنا ۱۸۰ دستگاه اتوبوس تک کابین نیز به ارگان ها، مساجد و ستاد اقامه نماز جمعه اختصاص یافته است و ۲۱۰ دستگاه اتوبوس دو کابین هم از شب قبل روزعید فطر در محل پیش بینی شده دپو و بعد از اتمام نماز عید سعید فطر به جابجایی نمازگزاران می‌پردازند. در همین راستا نیز ۲۸۳ دستگاه اتوبوس هم در ۱۵ خط عبوری از معابر پیرامونی مصلی به خدمات رسانی می‌پردازند.

خدمات رسانی رایگان مترو در تمامی خطوط از ساعت ۵:۳۰ صبح روز عید سعید فطر

یزدانی اضافه کرد: مترو تهران نیز با کاهش هدوی خط یک به ۴ دقیقه از ساعت ۵:۳۰ صبح روز عید سعید فطر تا پایان مراسم به صورت رایگان در تمامی خطوط به خدمات رسانی به نمازگزاران می‌پردازد.

وی با اشاره به این که بمنظور هدایت مسیر نمازگزاران جهت استفاده از پارکینگ‌ها و سامانه‌های اتوبوسرانی و تاکسیرانی و ... بنر‌هایی توسط مناطق ۶، ۷ و ۳ نصب و هماهنگی‌های لازم بمنظور استفاده حداکثری از ظرفیت پارکینگ‌های اطراف مصلی جهت وسایل نقلیه شخصی نمازگزاران انجام شده است. در همین راستا با برگزاری جلسات متعدد با پلیس راهور تهران بزرگ تدابیر و تمهیدات ترافیکی اتخاذ و محدوده‌های ممنوعیت تردد و توقف در روز عید سعید فطر تعیین گردید.