به گزارش مهر، حميدرضا حاجي بابايي در همايش انديشي "هوشمندسازي مدارس استثنايي" که پيش از ظهر دوشنبه در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي شفق با حضور مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش استثنايي برگزار شد، افزود: در بند ۱۴/۲ سند تحول بنيادين آموزش و پرورش آمده است که براساس تفاوتهاي جنسيتي دختران و پسران فضاهاي آموزشي، آموزش و تربيت و کتابهاي درسي دانش آموزان بايد متناسب سازي شود.
وی ادامه داد: برهمین اساس باید مدارسی بسازیم که در آن دختران و پسران احساس آرامش کنند نه اینکه مدارسی بسازیم که بعد از ساخت آن نیاز به متناسب سازی داشته باشیم.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این تناسب سازی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه(استثنایی) نیز انجام می شود.
حاجی بابایی با اشاره به تهیه نقشه راه آموزش و پرورش اظهار کرد: در این نقشه آموزش و پرورش براساس تمام ظرفیتها و وسعتش در نظر گرفته شده است و همه بخشها در آن وجود دارد. همچنین سند تحولی مبتنی بر آموزه ها و الگوهای قرآنی تبیین شده است.
وی تصریح کرد: اگرهمه وارد میدان شوند از سال آینده تحول همه جانبه در آموزش و پرورش اتفاق می افتد; باید همه نگاهها را طبق سند تغییر دهیم و در معلم، کلاس، کتاب، نحوه تدریس، چگونگی خواندن و نوشتن و… در همه زمینه ها تغییر ایجاد شود.
وزیر آموزش و پرورش افزود: وقتی گستردگی آموزش و پرورش را می بینم می گویم ای کاش من هزار نفر بودم تا هزار بار می دویدم.
حاجی بابایی با بیان اینکه پیش از این عنوان کرده بود ۷۰ موضوع در آموزش و پرورش پیگیری می شود، اظهار کرد: اما امروز عنوان می کنم که بیش از ۱۰۰ موضوع به طور همزمان در این وزارتخانه دنبال می شود که به طور مثال باید در عرض دو تا سه سال آینده همه مدارس را هوشمند کنیم.

لزوم آموزش مهارتهای زندگی
به دانش آموزان از اول ابتدایی

وزیر آموزش و پرورش در جمع مسوولان و مدیران ارشد اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در اردوگاه شهید باهنر تهران با بیان اینکه آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان از اهداف مهم آموزش و پرورش است، گفت: آشنایی دانش آموزان با مهارت های زندگی امری ضروری است که باید از اول ابتدایی تا پایان دوره متوسطه صورت گیرد.
به گزارش ایسنا، حاجی بابایی با بیان اینکه هدف نهایی مهارت های زندگی به دانش آموزان این است که آنان شایستگی فردی خود را بپذیرند، اظهار کرد: در این راستا دو کتاب «کار و زندگی» و «تفکر و پژوهش» برای پایه ششم ابتدایی برنامه ریزی شده است که با اجرای نظام ۶۳-۳عملیاتی خواهد شد.
حاجی بابایی با تاکید بر اینکه محتوا و ساختار در آموزش وپرورش در راستای سند تحول بنیادین تغییر خواهند کرد، گفت: اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان می تواند برای همپوشانی اهداف این سند، مدیریت هایی در سطح مدرسه داشته باشد.

اختصاص ۴ میلیارد تومان برای هوشمندسازی مدارس استثنایی کشور

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور گفت: برای هوشمندسازی مدارس استثنایی کشور، ۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است.
به گزارش فارس، حسین هژبری رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مراسم افتتاح هوشمندسازی مدارس استثنایی که امروز در فرهنگسرای شفق برگزار شد، با بیان اینکه تحول در آموزش و پرورش استثنایی کشور با توجه به سند جامع تحول بنیادین در حال شکل گرفتن است، اظهار داشت: عملیات سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش استثنایی کشور در حال انجام است. وی با بیان اینکه معلمان صاحبان اصلی و کلیددار تحول هستند، خاطر نشان کرد: در اجرای طرح هوشمندسازی مدارس استثنایی کشور، مدیران و معلمان با اشتیاق استقبال کردند و این برنامه ها به خوبی پیش می رود.
هژبری به جذب منابع انسانی در آموزش و پرورش استثنایی کشور اشاره و عنوان کرد: از میان ۴۰ هزار معلم استخدامی در وزارت آموزش و پرورش، ۲ هزار و ۳۰۰ نفر جذب آموزش و پرورش استثنایی کشور شدند; در دانشگاه ها نیز تعداد معلمانی که در بخش استثنایی به تحصیل می پردازند، رو به افزایش بوده است.

آموزش و پرورش هیچ تعهدی برای استخدام مربیان پیش دبستانی ندارد

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش بر اساس قانون هیچ تعهدی برای استخدام مربیان پیش دبستانی ندارد، گفت: موسسات غیردولتی طرف قرارداد، باید موضوع بیمه و حقوق این مربیان را بر اساس قانون کار تامین کنند.
فاطمه قربان، معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس، در خصوص ساماندهي شغلي مربيان مربيان پيش دبستاني و تامين بيمه آنها اظهار داشت: دوره پيش دبستاني يک دوره غيراجباري و غير سمي است که به صورت غيردولتي و با مشارکت مردمي اداره مي شود; به همين جهت آموزش و پرورش در قبال آنها هيچ تعهدي براي استخدام ندارد، چرا که اين افراد نيروي موسسه غيردولتي محسوب مي شوند و نيروي آموزش و پرورش نيستند.