به گزارش فارس در نظام جدید آموزشی که از آن به عنوان "۶،۳،۳" یاد میشود، دوره ابتدایی ۶ سال خواهد شد و دانشآموزان نسبت به نظام آموزشی فعلی، یک سال را بیشتر باید در دوره ابتدایی درس بخوانند.

۶ ساله شدن دوره ابتدایی برای خیلی از خانواده‌ها این پرسش را ایجاد کرده است که دلیل این اقدام چیست و آیا آموزش و پرورش با اضافه کردن یک سال به دوره ابتدایی، در بحثتعلیم و تربیت گامی به جلو بر می‌دارد؟

* افزایش پوشش تحصیلی دانش‌آموزان در نظام " ۶،۳، ۳ "

ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» ‌ در خصوص دلایل ۶ ساله شدن دوره ابتدایی اظهار داشت: برای اینکه دوره ابتدایی ۶ ساله شود، دلایل زیادی داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پوشش تحصیلی دوره ابتدایی تقریباً ۱۰۰ درصد است، ادامه داد: شما نمی‌توانید روستایی را بیابید که دانش‌آموز دختر و پسر واجب‌التعلیم داشته باشد و تحت پوشش آموزش و پرورش قرار نگیرد؛ ما حتی در روستایی با یک یا دو دانش‌آموز، کلاس تشکیل دادیم به عبارت دیگر بیشترین پوشش تحصیلی را در دوره ابتدایی داریم.

سحرخیز اضافه کرد: با ۶ ساله شدن دور ابتدایی، پوشش تحصیلی و نرخ ماندگاری دانش‌آموز در دوره ابتدایی افزایش می‌یابد.

* بیشترین بهره‌وری آموزش و پررورش متعلق به دوره ابتدایی است

* شکل‌گیری شخصیت و شاکله دانش‌‌آموزان در دوره ابتدایی

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: بیشترین بهره‌وری آموزش و پرورش متعلق به دوره ابتدایی است زیرا نقش پذیری و تربیت پذیری دانش‌آموزان در دوره ابتدایی بیش از دوره‌های دیگر تحصیلی است.

وی افزود: معلمان در دوره ابتدایی اثربخش‌ترین نقش تربیتی را بر شکل‌گیری شخصیت و شاکله تربیتی کودکان دارند و اگر ما به دنبال ایجاد رفتارهای مثبت ‌و عادات صحیح و پسندیده در دانش‌آموزان هستیم، باید به دوره ابتدایی توجه کنیم.

سحرخیز ادامه داد: در سند آموزش و پرورش شایستگی‌های پایه مطرح شده است که می‌توان به خلاقیت، تفکر انضباط، قانونمداری و تدین اشاره کرد و باید دنبال این موارد در دوره ابتدایی بگردیم و این هم یک حسن دیگر است تا بیشترین سرمایه‌‌گذاری را در دوره ابتدایی داشته باشیم.

* ۵ سال کافی نیست / رسیدن به اهداف دوره ابتدایی در طول ۶ سال

این مقام مسئول در آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس سند تحولی و سند برنامه درسی ملی، هدف‌هایی را برای دوره ابتدایی تعریف کردیم، بیان کرد: واقعیت این است که در طول ۵ سال نمی‌شود به آن اهداف رسید و اگر بخواهیم طول هفته و ساعت را بیشتر کنیم، به دانش‌آموز فشار می‌آید.

وی اضافه کرد: در این حالت ناچار هستیم که هدف‌های درسی و آموزشی متعلق به دوره ابتدایی را در طول ۶ سال پیگیری کنیم یعنی آهسته و با تأنی قدم بر ‌داریم تا به هدف‌هایی که در دوره ابتدایی مورد نظر داریم طی ۶ سال برسیم.

* ۱۲۳ کشور دنیا نظام ابتدایی ۶ ساله دارند

* در سال ۱۳۶۸ اجرای ساختار نظام آموزشی " ۶،۳، ۳ " تصویب شد

سحرخیز به تجربه کشورهای دگیر نیز اشاره کرد و اظهار داشت: شما اگر تجربه کشورهای دنیا را به عنوان یک شاخص که مبنای پژوهشی و مطالعاتی دارد، مورد بررسی قرار دهید، مشاهده می‌کنید که ۱۲۳ کشور دنیا نظام ابتدایی ۶ ساله دارند که به جز پیش‌دبستانی است.

وی ادامه داد: اینها همه دلایلی است که ما این ساختار جدید دفاع کنیم و معتقدیم که ساختار " ۶،۳، ۳ " یک ساختار قابل دفاع هست؛ مضافاً بر اینکه اگر به تاریخ این مباحثمراجعه شود، می‌بینید که در سال ۱۳۶۸ یک بار مصوبه‌ای داشتیم تا ساختار نظام آموزشی ما " ۶،۳، ۳ " شود.

* جهت‌گیری آموزش و پرورش فعلی صرفاً جهت‌گیری آموزش عالی محور است

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ناکارآمدی دوره پیش‌دانشگاهی در دوره فعلی گفت: تمام کسانی که روزی از ایجاد کنندگان دوره پیش‌دانشگاهی بودند و کسانی که امروز قدرت اظهارنظر در حوزه آموزش و پرورش را از لحاظ جایگاه اجرایی یا علمی دارند، معتقدند که دوره پیش‌دانشگاهی یک دوره ناکارآمد است.

وی اضافه کرد: دلیل ناکارآمدی آن، این است که تمام آموزش و پرورش را تحت شعاع خود قرار داده است و جهت‌گیری آموزش و پرورش فعلی صرفاً جهت‌گیری آموزش عالی محور است.

سحرخیز افزود: نمی‌گوییم که نباید به آموزش عالی توجه نداشته باشیم و همسو با آن نباشیم اما اینکه جهت‌گیری ما صرف آموزش عالی محور باشد، نقص نظام آموزشی ماست.

وی ادامه داد: تمام سرمایه‌گذاری و هزینه‌ها، به جای اینکه شایستگی‌های پایه، خلاقیت و توانمندکردن دانش‌آموز را در عرصه نیازهای فردی، خانوادگی و ملی هدف گیرد، در پرداختن به دانشگاه خلاصه شده است.

* جهت‌گیری کشورها توسعه یافته صرفاً آموزش عالی نیست

این مقام مسئول در آموزش و پرورش با بیان اینکه تفکر در خانواده‌ها، ورود فرزند به دانشگاه است و نظام آموزشی فعلی نیز موید این تفکر است که همه باید به دانشگاه بروند، بیان کرد: جهت‌گیری کشورها توسعه یافته صرفاً آموزش عالی نیست بلکه ورود به زندگی، بازار کار و ایجاد شایستگی‌ها برای اداره خود و خانواده است البته در آن نظام‌ها راه برای ارتقاء تحصیلی و پیشرفت باز است و در کشور ما نیز باید اینگونه باشد.

وی افزود: اینها دلایلی بر ناکارآمدی پیشدانشگاهی است و حالا که پیشدانشگاهی ناکارآمد بوده و دوره ابتدایی محسنات ذکر شده را دارد، فکر میکنم اگر بخواهیم از بین نظامهای موجود دنیا، انتخابی داشته باشیم، نظام "۶،۳،۳" را انتخاب کنیم.