به گزارش ایسنا ،واردات عروسکهاي باربي به دليل آنچه که مغايرت با فرهنگ کشور خوانده ميشود مدتهاست که ممنوع بوده، با اين وجود شواهد حاکي از آن است که سالانه حجم انبوهي از عروسکهاي باربي به صورت قاچاق وارد بازار داخلي ميشوند.
در همین حال یکی از مغازه‌داران شمال تهران به خبرگزاری رویترز گفت: حدود سه هفته پیش پلیس امنیت اخلاقی به مغازه ما آمده و از ما خواست تا کلیه عروسکهای باربی خود را جمع کنیم.

در ایران نخستین بار در سال ۱۹۹۶ عروسکهای باربی که ساخت شرکت آمریکایی متل هستند، محصولات غیراسلامی معرفی شدند. البته با وجود ممنوعیت واردات و عرضه عروسکهای باربی تاکنون به صورت غیر رسمی در مغازه‌های تهران فروخته شده است.
طبق قانون جدید مغازه‌داران باید از قرار دادن عروسکهای برهنه در ویترین خود خودداری کنند، در غیر این صورت واحد آنها توسط پلیس بسته می‌شود.

رویترز گزارش داده که در سال ۲۰۰۲ تلاشهایی برای عرضه عروسکهای مورد تائید به بازار انجام شد که البته بازار به اندازه باربی از این عروسکها استقبال نکرد. عروسکهای دارا و سارا با پوششهای مختلف اقوام ایرانی روانه مغازه‌های داخلی شدند.

در همین حال فرناز ۳۸ ساله به رویترز گفت: دختر من عروسکهای باربی را به دارا و سارا ترجیح می‌دهد، چرا این دو عروسک خیلی زشت و چاق هستند. این در حالی است که یک مغازه دار دیگر نیز به رویترز گفت: ما به صورت مخفیانه به فروش عروسکهای باربی ادامه می‌دهیم، چرا که تقاضا برای خرید این عروسکها در بازار بسیار بالاست.
پیشتر محمدحسین فرجو - دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی، گفته بود که نباید در مورد قاچاق اسباب بازی به کشور خوش خیال باشیم، زیرا دستهایی پشت این قاچاق به کشور ما وجود دارد. حتی برخی از کشورهای غربی بودجه هایی را برای مبارزه فرهنگی با ایران در نظر گرفته اند که یکی از راههای مبارزه با فرهنگ مردم ایران نیز قاچاق اسباب بازیهای ممنوع به کشورمان است.

وی عنوان کرده بود که متاسفانه حتی شاهد این بودیم که برخی محموله های وارداتی اسباب بازی به کشور دارای مشکلات اخلاقی بوده و هیچ فردی حاضر نیست که چنین اسباب بازیهایی برای یک دقیقه هم که شده، دست بچه ها باشد.

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی همچنین با بیان این که وظیفه نظارت بر اسباب بازی به عهده شورای اصناف و اتحادیه خرازان قرار گرفته است، تاکید کرده بود که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز باید به طور جدی با قاچاق اسباب بازی به کشور مقابله کند.

تاکنون آمار چندان دقيقي درباره حجم قاچاق اسباب بازي به کشور منتشر نشده اما آنچه که واضح است اين است که عمده نياز بازار داخلي به اسباب بازي از طريق واردات رسمي و قاچاق تامين مي شود.