به گزارش افکار نیوز به نقل از جام جم آنلاین ،محققان دانشگاه بازل در سوئیس با مطالعه روی ۱۵۰ داوطلب به تاثیرات رنگ قرمز در رژیم غذایی پی بردند. نتایج بررسیهای این دانشمندان حاکی از آن است که سرو غذا و یا نوشیدنیها به ویژه نوشابه های گازدار در بشقاب و یا لیوان قرمز موجب می شود که فرد کمتر بخورد.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج به ۴۱ دانشجو تا حدی که رفع تشنگی کنند آب دادند. سپس از آنها خواستند که نوشابه های شیرین مختلفی را در لیوان‌های پلاستیکی قرمز یا آبی امتحان کنند.

در این تحقیقات مشاهده شد افرادی که از لیوان قرمز استفاده کرده بودند در حدود ۴۰ درصد کمتر از کسانی که لیوان آبی را انتخاب کرده بودند نوشابه شیرین نوشیدند.

در فاز دوم این آزمایش، از ۱۰۹ نفر خواسته شد که یک فرم را پر کنند. درطول این عملیات به هر یک از آنها یک بشقاب به رنگ‌های قرمز، آبی یا سفید داده شد که محتوی ۱۰ پیراشکی شور بود و داوطلبان می توانستند هنگام پر کردن فرمها در صورت تمایل آنها را بخورند.

براساس گزارش لارپوبلیکا، نتایج این آزمایش نیز نشان داد افرادی که بشقاب قرمز داشتند بیش از ۵۰ درصد کمتر از کسانی که بشقاب قرمز یا آبی داشتند از پیراشکی ها خوردند.

به گفته این محققان، رنگ قرمز اغلب به عنوان شاخصی برای نشان دادن یک موقعیت خطر و یا اجتناب را نشان می دهد و به بیانی ساده یک نشانه توقف است.