به گزارش افکارنیوز،

سردار مومنی  در خصوص سفر‌های نوروزی و طرح تابستانه پلیس گفت: طرح تابستانه در همه راه‌های کشور اجرا می‌شود، اما اولویت اصلی جاده‌ها و راه‌های پرتردد است.

وی ادامه داد: در طرح تابستانه علاوه بر اینکه از همه نفرات و امکانات پلیس راهور استفاده می‌شود از سایر پلیس‌های تخصصی هم کمک گرفته می‌شود برای هرچه بهتر مأموریت طرح تابستانه.

وی افزود: نیرو‌های پلیس در همه طرح‌های مناسبتی به همراهی تمام دستگاه‌ها از جمله اورژانس و هلال احمر و راهداری انجام وظیفه می‌کنند و قطعا فعالیتشان هم اثر گذار است.

معاون اجرایی پلیس راهور ناجا گفت: هر ساله گسترش تعداد سفر‌ها و افزایش تعداد خودرو‌ها را شاهد هستیم و به طور معمول کسی که خودرو می‌خرد تلاش می‌کند اولین تابستان را به مسافرت برود و همین باعث می‌شود تا تعداد سفر‌ها هر سال افزایش پیدا می‌کند.

سردار مومنی درخصوص علل تصادفات و بیشترین علت تصادفات گفت: بیشترین علت تصادفات به دو بخش تقسیم می‌شود اولی سرعت غیرمجاز و دیگری عدم توجه به جلو. به گونه‌ای که در تابستان سال گذشته ۵۱ درصد از تصادفات به علت این دو عامل رخ داده است.

وی گفت: در طرح امسال هم تا به امروز این رقم به بیش از ۵۴ درصد رسیده است و هموطنان باید توجه داشته باشند که از سرعت غیرمجاز پرهیز کرده و توجه به جلو داشته باشند.

معاون اجرایی پلیس راهور ناجا در خصوص مهمترین دلیلی که باعث یک تصادف می‌شود گفت: هم سرعت غیرمجاز و هم خستگی و خواب آلودگی از عوامل وقوع تصادف است. فرضا موبایل کسی زنگ می‌خورد و حتی یک ثانیه نگاه می‌کند و همین لحظه امکان تصادف وجود دارد.

سردار مومنی افزود: عدم توجه به جلو دلایل مختلفی دارد و راننده باید بداند که وظیفه اصلی اش فقط و فقط رانندگی است و هیچ وظیفه دیگری ندارد.

وی درخصوص تصادفات رخ به رخ نیز گفت: شدیدترین تصادفات تصادف‌های رخ به رخ است که معمولا شاهد کشته و مجروح هستیم که یکی از راه‌های پیشگیری از این نوع تصادف توجه به علائم هشداری و تابلو‌های نصب شده در جاده هستیم.

معاون اجرایی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: خیلی از راننده‌ها توجهی به تابلو‌ها ندارند و دیدن تابلو و گذشتن از آن برای شان عادی شده و تکراری شده است و همین امر باعث می‌شود تا برخی موارد راننده به دلیل عدم آشنایی با جاده دچار حادثه شود.

سردار مومنی گفت: ما باید ریسک خود را در هنگام سبقت پایین بیاوریم، چون در بسیاری از موارد رانندگان به دلیل عدم محاسبه درست دچار حادثه شده اند.