به گزارش افکارنیوز،

پیمان محسنی شهردار منطقه 12 شهرداری تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان استفاده از فضای تاریخی و فرهنگی باغ ملی و میدان مشق تنها در روز برای شهروندان میسر است، گفت: بعد از حوادث تروریستی مجلس شورای اسلامی، وزارت خارجه محدودیت‌هایی برای ساعات تردد در این محل ایجاد کرد که به موجب آن امکان تردد شبانه‌ شهروندان در محدوده باغ ملی از بین رفت.

سردر باغ ملی برای حضور شبانه شهروندان گشایش می‌یابد

شهردار منطقه 12 تصریح کرد: چند روز قبل مسئولین وزارت خارجه اعلام آمادگی کردند که می‌توان با مستقر کردن نگهبان برای درب‌های ورودی به میدان مشق و باغ ملی، شرایط حضور شبانه شهروندان در این محدوده را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در این مورد با وزارت خارجه تفاهم نوشته‌ایم و آنها هم در اجرای این تفاهم‌نامه همکاری خوبی داشته اند، اظهار کرد: در حال حاضر مسئولین وزارت خارجه در حال اقدام برای بازگشایی درب‌ها تا ساعات میانی شب هستند تا با حضور شهروندان در این منطقه وضعیت آن از شب مردگی نجات یابد.

محسنی با اشاره به اینکه محدوده میدان مشق فاقد فضای مسکونی است و تنها ساختمان‌های اداری وزارت خارجه در آن وجود دارد، اظهار کرد: بخاطر این وضعیت با پایان یافتن ساعات کاری، فضای این مجموعه بی‌تعریف و بدون استفاده می‌شود.

شهردار منطقه 12 شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چه میزان می‌توان امکاناتی نظیر آنچه که در خیابان سی‌تیر فراهم شده را در محدوده میدان مشق ایجاد کرد تا در این قسمت هم شاهد نشاط و پویایی شبانه باشیم اظهار کرد: چون بسیاری از مهمانان خارجی و سفرا در این محدوده تردد می‌کنند، وزارت خارجه اجازه چنین کاری را نمی‌دهد و برای انجام آن همکاری نمی‌کند.

وی افزود: البته وزارت خارجه در مورد بازگشایی درب‌هایی که از چند سال پیش بسته شد همکاری خوبی کرده و قرار است از آخر مرداد به بعد درب‌ها تا ساعت 24 باز باشند تا شهروندان با حضور خود در آن محدوده موجب سر زندگی این مجموعه شوند.

محسنی با بیان اینکه طبق توافق‌نامه شهرداری و وزارت خارجه قرار شده تا میدان مشق به عنوان یک فضای فرهنگی در اختیار شهرداری قرار بگیرد اظهار کرد: بر این اساس ما هم جهت برگزاری برنامه‌های شاد و مفرح در این محدوده برنامه‌‌ریزی کرده‌ایم و در شهریور ماه سال جاری چند برنامه شاد و فرهنگی را به شهروندان تهران عرضه خواهیم کرد.

سر در باغ ملی، از بناهای به جا مانده از دوره قاجار می‌باشد که در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشانی نوسازی شده و اکنون یکی از نمادهای شهر تهران است. این بنا در ضلع شمالی خیابان امام خمینی (سپه پیشین)، در ضلع شرقی وزارت امور خارجه و در ضلع غربی موزه پست و تلگراف قرار دارد.