گروه اجتماعی- عضو سابق شورای شهر تهران در گفت و گو با افکارنیوز گفت: در ارزیابی عملکرد یکساله شورای شهر تهران بهتر است از صحبت‌های خود اعضای شورای پنجم استفاده کنیم که خودشان اقرار کردند و آقای علیخانی رییس کمیسیون عمران شورای بیان کردند که چرا ما نمی‌توانیم پروژه‌ای را انجام داده و کاری را پیش ببریم؟ شورای قبلی چگونه کار انجام می‌داد و درآمد و اعتبار پروژها‌ها را از کجا جذب می‌نمود؟ این صحبت ایشان به‌معنای عدم توانمندی شورا در رابطه با توانایی خودشان و توانایی مدیریت شهری است که نشان می‌دهد تجربه و تخصص این کار را ندارند. در نهایت اینکه به شکل واضح باید گفت که مردم و کارشناسان هم اذعان دارند که پروژه‌ای شروع نشده و پروژه‌های قبلی که درحال اتمام بوده هم متوقف شده و آنهایی که 40 تا50درصد پیشرفت فیزیکی داشته و درزمان ما شروع شده است، هیچ‌یک به‌اتمام نرسیده است. بزرگترین کار این شورا پل خیابان کریم‌خان‌زند بوده که آن را مرمت کردند. در حوزه حمل‌ونقل و مترو نیز حرکتی رخ نداده است و در رابطه با پروژه‌های عمرانی، خیابان‌ها و تقاطع‌های نیمه تمام کاری انجام نشده است. درنتیجه همه این موارد نشان می‌دهد که شورا و مدیرانی که در راس هستند، توان مدیریت شهری را ندارند.

قناعتی در ادامه گفت و گو و در بررسی عملکرد شورا در حوزه مسائل اجتماعی گفت: در حوزه اجتماعی هم مانند حوزه عمرانی حرکتی نبوده و در بحث معضلات اجتماعی چون تکدی‌گری و اعتیاد و یا مناطق محروم اتفاقی رخ‌نداده است. پس در حوزه اجتماعی هم روند و فرایندی که برای بهتر شدن شرایط توسط شورا و شهردار قبل آغاز شده بود، همچنان بلاتکلیف باقی‌مانده است.

عضو سابق شورای شهر به برخی از طرح ها و اقدامات انجام شده مانند طرح ترافیک توسط شورا گفت: در راستای طرح ها و اقدامات انجام شده شورا می‌توان به طرح ترافیک نیز اشاره کرد که به نظر بنده طرح ترافیک ارائه شده هم طرحی شکست خورده است و بنده هم قبلاً به دوستان گفتم که این کار را انجام ندهید و ابتدای امر زیرساخت آن را ایجاد کنید و امکاناتی که برای کنترل لازم است، تهیه نمایید و بعد در سال 98 شروع به این کار کنید. در سال 97 نیز مانند سابق طرح قبلی را اجرا نمایید و مردم را سردرگم نکنید. دیروز خود اقای علیخانی هم در رادیو بیان کردند که دوربین‌ها به‌خوبی ثبت نمی‌کنند و قرار براین نبوده که در طرح زوج و فرد از کسی پولی دریافت شود و این خلاف مصوبه شورا بوده و خلاف قانونی صورت گرفته است. علاوه برآن که در ساعاتی که باید پول بیشتر اخذ شود با ساعاتی که باید پول کمتر دریافت شود، درهم پیچیده شده و نظام‌مندی ندارد و کاملاً غیرکارشناسی از پول افراد در طرح کسر می‌شود.

ابوالفضل قناعتی در پایان گفت: بر این اساس در ارائه گزارش یکساله مهم‌ترین کار شورا تدوین برنامه 5 ساله سوم است که باید مشخص کنند که برش خورده سال 98 چه برنامه‌ای در پیش دارند. اما آیا دوستان دغدغه‌ای ندارند و یا دغدغه‌ای اصلاً وجود ندارد؟