به گزارش جوان انلاین،چند سال پيش با اعلام شرايط جديد معافيت از سربازي بسياري از جوانان درچند استان كشور براي فرار از خدمت سربازي و معاف شدن دست به كاري زدند كه نه تنها باعث تعجب جوانان همسن و سالشان شد، بلكه بهت و حيرت فرماندهان عاليرتبه نظامي را هم برانگيخت؛ بسياري از جوانان به يكباره ۱۴ دندان اصلي خود را كشيدند!

اگر یادتان باشد هفته گذشته بخش اول گفت و گوی ما با سردار موسی کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در همین صفحه منتشر شد و قرار بر این بود تا بخش‌های دیگری از این گفت‌و‌گو - البته بخش‌های جالب‌تر آن - در آینده‌ای نزدیک منتشر شود.

در این بخش از گفت وگو سردار کمالی به بیان ناگفته‌هایی از شیوه معاف شدن تعدادی از جوانان و ماجرای جالب و البته تعجب‌برانگیز کشیدن ۱۴ دندان توسط جوانان چند استان برای معافیت از خدمت سربازی پرداخت.


به گفته وی، چند سال پیش زمانی که همانند قبل مقررات و معافیت‌های جدید اعلام شد، یکی از بندهای این معافیت‌ها مربوط به معافیت پزشکی و چگونگی استفاده از آن بود. بر اساس این ماده، مشمولان در صورت نداشتن ۱۴ دندان اصلی، می‌توانستند با تشخیص پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی کارت معافیت پزشکی دریافت کنند.


بنابر اظهارات کمالی، پس ازاعلام این فراخوان به یکباره تعداد افرادی که برای معافیت پزشکی آن هم از ناحیه دندان مراجعه می‌کردند، به شدت افزایش یافت، این وضعیت درچند استان کشور بیشتر از استان‌های دیگر بود. بلافاصله با مشکوک شدن به این وضعیت تصمیم گرفته شد که موضوع در دستور کار بررسی ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی قرار بگیرد.


جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: پس از بررسی‌های به عمل آمده و معاینات دقیق پزشکی متوجه شدیم که تعداد زیادی از مشمولان ۱۴ دندان اصلی خود را کشیده‌اند تا با استفاده از روش‌های قانونی از خدمت معاف شوند! در آن زمان به دلیل اینکه این افراد این کار را انجام داده بودند مجبورشدیم طبق قانون برای آنها کارت معافیت پزشکی صادر کنیم، اما نکته قابل توجه در این ماجرا زمانی مشخص می‌شود که تعداد زیادی از جوانان آن هم در سنین بین ۱۸ تا ۲۳ سالگی برای فرار ازخدمت سربازی به وضعیت سلامت جسمانی خود آسیب جدی وارد کردند. آسیبی همانند کشیدن دندان‌های اصلی که دیگر جایگزینی برای آن پیدا نمی‌شود.


البته كمالي درباره بهت و تعجب مسئولان نظامي از اين ماجرا هم به خاطره جالبي اشاره كرد: پس از اين ماجرا درجلسهاي با سردار كارگر، رئيس وقت سازمان وظيفه عمومي، زماني كه بحث چگونگي صادر شدن كارت معافيت براي اين افراد مطرح شد، سردار كارگر در اظهار نظرجالبي از حاضرين درجلسه خواست تا براي مشمولاني كه دندانهاي خود را كشيدهاند، معافيت كامل از عقل صادر شود! چراكه فرد عاقل هيچ وقت براي فرار از خدمت سربازي به سلامت جسمي خود آسيب نميرساند. آن هم با كشيدن ۱۴ دندان اصلي!