به گزارش افکارنیوز،

تمامی حجاج ایرانی صبح امروز از مکه مکرمه خارج شدند و تنها حدود ۸ هزار حاجی ایرانی در مدینه منوره حضور دارد که تا ۲۴ شهریورماه تمامی حجاج به کشور بازمی‌گردند.

عملیات حج امسال با موفقیت سپری شد و پس از پایان حج ابراهیمی کاروان‌ها به مرور زمان و بر اساس زمان‌بندی به کشور در حال بازگشت هستند.

عملیات بازگشت حجاج کشورمان نیز از چهارم شهریورماه آغاز شد و هم‌اکنون نیز ادامه دارد، به طوری که تاکنون بیش از ۸۰ درصد حجاج ایرانی به کشور بازگشته‌اند.

برخی از حجاج نیز هم‌اکنون در مدینه منوره به سر می‌برند و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، امروز صبح تمامی حجاج ایرانی از مکه مکرمه خارج شدند و به این ترتیب خدمات‌دهی در مکه مکرمه به پایان رسید. تیم پزشکی نیز تا عصر امروز از مکه مکرمه خارج می‌شوند و تنها ارائه خدمات از حمل و نقل تا آشپزخانه و سایر امور در مدینه منوره صورت می‌گیرد.

هم‌اکنون نیز حدود ۸ هزار حاجی ایرانی در مدینه منوره حضور دارند که از این تعداد سه هزار و ۵۰۰ نفر پس از ۶ روز اقامت در شهر پیامبر (ص) امروز از فرودگاه مدینه منوره به ایستگاه‌های پروازی اصفهان، شیراز و همدان منتقل شده و به کشور بازمی‌گردند.

همچنین به گفته مسؤولان سازمان حج و زیارت پرواز به مقصد ایستگاه‌های شیراز، تهران، بیرجند، تبریز، ساری و گرگان هم درحال انجام است و تمامی حجاج تا ۲۴ شهریورماه به میهن اسلامی برمی‌گردند.

به گزارش فارس، امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از کشورمان به حج تمتع اعزام شدند و روند اعزام و انجام مناسک حج به خوبی طی شد بر همین اساس مسؤولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در نشست‌هایی با مسؤولان سعودی درباره برقراری عمره مفرده مذاکره کرده و شرایطی را برای برپایی مجدد آن پیش‌بینی کردند که در صورت موافقت طرف سعودی عمره مفرده برقرار شود. همچنین عمره مفرده برای کشور‌های مختلف از اول ماه محرم آغاز شده، بر همین اساس تعداد زائران در مکه مکرمه در حال افزایش است.